Veřejnost po mnoha letech opět uvidí Vyšehradský kodex

22. leden 2015

Jen dva dny budou mít lidé na to, aby si prohlédli mimořádnou vzácnost - nejstarší českou písemnou památku Vyšehradský kodex. Stane se tak v rámci velké benediktinské výstavy 31. ledna a 1. února. V pořadu Třináctka Plus na toto téma hovořil ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

Kodex bude vystavený v Zrcadlové kapli v Klementinu. Vstup pro veřejnost bude z Mariánského náměstí. První den se otevře od 7 do 20 hodin, druhý den od 7 do 19 hodin. Není možné se zapsat do pořadníku.

Vyšehradský kodex je latinsky psaný text z 11. století. Vznikl u příležitosti královské korunovace Vratislava II. Kdo ho napsal, kolik to bylo písařů a kde přesně vznikl, zůstává záhadou.

Originál byl naposledy vystavený na pouhý jeden den v roce 1969.

Vyšehradský kodex v laboratoři, folio s rodokmenem Krista

Ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm mluvil také o digitalizaci našich rukopisů a starých tisků ze 16. - 18. století. 250 000 svazků digitalizuje firma Google na tajném místě v Německu. Denně se daří kopírovat 50 tisíc stran. Při takovém množství svazků je to ale práce na několik let.

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.