Epilepsie může potkat každého z nás.

30. září 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Neurolog MUDr. Evžen Nešpor a předsedkyně Společnosti „E“ Alena Červenková.

V Evropě jí trpí asi 6 milionů lidí. Při příležitosti Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září, jsme o ní v pořadu Třináctka Plus mluvili s neurologem MUDr. Evženem Nešporem a s předsedkyní Společnosti „E" Alenou Červenkovou.

Epilepsie je onemocnění, které se vzhledem k více druhům této nemoci projevuje různými typy záchvatů – např. nevnímáním, brněním, třesem, křečemi, bezvědomím aj.

Epilepsie může být dědičná, nebo získaná – epileptikem se člověk může stát po úrazu, po operaci, při vyčerpání, po otravách. „Jakýkoli mozek může dostat epileptický záchvat,“ říka MUDr. Nešpor. Záchvat ale nemusí hned znamenat epilepsii, může být ojedinělý a o nemoc se v tom případě nejedná.

Dědičná epilepsie

Dědičná epilepsie je trochu záludná. Může se objevit nečekaně - a to i když nemocí netrpěli ani rodiče nebo prarodiče. Pokud rodiče epilepsii mají, pravděpodobnost, že ji dítě zdědí, je asi 1:20. "Ale právě dědičné epilepsie jsou nejlépe řešitelné," říká MUDr. Nešpor.

Společnost "E"

Lidé s epilepsií jsou ve společnosti stále často konfrontováni se strachem. Existuje vůči nim řada předsudků - že nemocní lidé nemůžou vykonávat všechna povolání, že dítě nemůže chodit do běžné školky atd.

"O epilepsii se stále mezi veřejností mnoho neví, je obávaná a k lidem s tímto onemocněním je přistupováno se značnou nejistotou. Naším záměrem je přispět k šíření informací, které by podpořily lidi s epilepsií v jejich nesnadném životě,“ říká předsedkyně Společnosti „E“ Alena Červenková. Společnost "E" se snaží bořit mýty spojené s epilepsií a nemocným pomáhat.

Léčba

Většinou je epilepsie trvalou záležitostí – člověk musí celý život užívat léky, a tím se vyhne záchvatům. "Léky neumí léčit epilepsii, ale potlačují záchvaty a tím zlepšují nemocným život," vysvětluje MUDr. Nešpor. "A někdy se stane, že epilepsie dokonce sama vyhasne."

Neurolog MUDr. Evžen Nešpor a předsedkyně Společnosti „E“ Alena Červenková.

První pomoc

A co dělat, když někoho v našem okolí postihne epileptický záchvat? V tom případě bývá často méně více. Základní pomocí je postiženého obložit, aby se nezranil, a počkat, až záchvat přejde. Pak mu otevřít a vyčistit ústa, je-li to nutné. Pokud jde o "zkušeného" epileptika, který se probere a je po záchvatu schopen normálně fungovat, není ani nutné volat záchranku.

Poslechněte si.

autoři: Ivana Navrátilová , jku
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.