Předsedkyně magistrátní komise pro cyklistickou dopravu: Chtělo by to bikesharing ušít Praze na míru

13. březen 2014

Praha se inspirovala v zahraničí a chce spustit projekt bikesharingu, tedy veřejného půjčování kol. Systém již úspěšně funguje například v Paříži, Londýně, Mnichově či Vídni. O tom, kolik bude spuštění systému Prahu stát a jak bude fungovat, se v pořadu Třináctka Plus ptala Štěpánka Duchková Moniky Krobové Hášové, předsedkyně Komise Rady hl. m. Prahy pro cyklistickou dopravu.

Praha je posledním evropským velkoměstem, kde bikesharing ještě nefunguje, ale podle Moniky Krobové Hášové by se automatické výpůjční stanice měly v ulicích hlavního města objevit během dvou let. "Pevně v to věřím," uvedla v rozhovoru.

Stanovišť by mělo být celkem 150. Praha v rámci toho nakoupí 1000 nových kol. Za půjčení kola lidé zaplatí roční poplatek zhruba 500 korun. Počáteční investici město odhaduje na asi 50 milionů, roční správu systému na 10 milionů.

Nyní Praha hledá partnera, který by celý systém řídil a provozoval.

Kde přesně stojany s koly budou stát zatím není jasné. Musí se totiž zvážit všechna specifika Prahy, mimo jiné kopcovitost. Například obyvatelé Břevnova by jeli do centra na kole, ale zpátky do kopce by využili MHD. "Chtělo by to ušít bikesharing Praze na míru," dodává Monika Krobová Hášová.

O dalších novinkách, které v nejbližší době potěší pražské cyklisty, uslyšíte v pořadu Třináctka Plus z 13. března 2014.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.