Cenovým hitem mezi nemovitostmi v metropoli jsou byty ve starém paneláku

22. říjen 2014

Jaká je situace na trhu s nemovitostmi a jak to vypadá s úrokovými sazbami u hypoték, nám v pořadu Třináctka Plus popsal realitní makléř Jan Zachystal.

„O úrokových sazbách u hypoték se říká už asi rok, že jsou na svém minimu, přesto po určitém čase opět klesnou. V současnosti se dá sehnat hypotéka s úrokem 2,09%. Výhled do budoucna lze těžko odhadnout, nicméně se nikdy nedostaneme do situace, kdy by nám banka za to, že si u ní vezmeme hypotéku, platila,“ podotkl s úsměvem Jan Zachystal.

„Co se týká cen nemovitosti, poprvé od roku 2008 v letošním roce vnímáme, že klesající trend se zastavil. I na základě informací z Katastrálních úřadů vidíme, že ceny nemovitostí pomalu, to znamená v jednotkách procent, začínají zase stoupat,“ dodal realitní makléř.

Čtěte také

Cenově nejzajímavějšími nemovitostmi jsou byty v panelových domech (těch nejstarších) na velkých sídlištích, jejichž cena od roku 2008 klesla o 20 až 25%. Plusem takového bytu je kromě ceny i lokalita s plnou občanskou vybaveností, dobré spojení MHD (ve většině případu blízká stanice metra). Mezi mínusy patří omezená životnost nebo vyšší počet obyvatel v domě.

Výše úrokové sazby u hypotéky, kterou vám banka stanoví, závisí na několika faktorech: na vaší bonitě, na výši akontace, kterou jste schopni složit a podobně.

Hypotéka nebo pronájem bytu? Pro co se rozhodnout?

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...