Jiří Dědeček přichází se slonbidlem, podržtaškou nebo utřinosem. Humornými básničkami pobaví celou rodinu

12. listopad 2021

Slonbidlo, podržtaška, pucflek či utřinos. Tyto a dalších více než čtyřicet složených slov označujících lidské vlastnosti jsou tématy veršů nové dětské knížky básníka a spisovatele Jiřího Dědečka. Sbírka Slonbidlo a ti druzí vychází v rodinném nakladatelství Limonádový Joe.

Čtěte také

Slonbidlo a ti druzí je už pátou knihou říkanek pro celou rodinu, navazuje na předchozí sbírky Šli červotoči do houslí, Uleželé želé, Huňatá čuňata a Pravil párek okurce. Jiřího Dědečka hra se slovy baví a na téma složenin se prý dobře žertuje. Texty vznikaly v průběhu jednoho roku, dostatek času na psaní měl autor především díky pandemii covidu. „Protože jsem míň jezdil a hrál a víc jsem seděl doma, takže mi to dovolilo natočit cédéčko a dopsat dvě knížky.“

Inspiraci pro svou tvorbu vnímá Jiří Dědeček všude kolem sebe, takový nápad je ale důležité hned zaznamenat. „Strašně častokrát ten nápad přiletí a já zrovna řídím auto nebo dělám úplně něco jiného, takže si ho nestihnu zapsat. Ty nápady přicházejí a já se je snažím usměrnit jenom v tom smyslu, že třeba knížka Slonbidlo a ti druzí je v drtivé většině ze slovních složenin, jsou to básničky na téma slovní složeniny.“

Kniha Slonbidlo a ti druzí

O veselé ilustrace se postarala absolventka katedry animované tvorby na FAMU Aneta Žabková, s níž Dědeček dlouhodobě spolupracuje.

Zároveň vychází další dílo určené dospělým čtenářům s názvem Do smrti nejdelší. „To je vlastně soubor textů z posledních deseti let z mých cédéček, která jsem vydával. Jako červená nit se tím vším táhnou písničky, úvahy o smrti, to možná je to pojítko,“ přemítá autor. Tato sbírka textů patří do poetické řady nakladatelství Limonádový Joe nazvané Joezie. V ní Jiří Dědeček a Tereza Brdečková přinášejí čtenářům nejméně dvakrát ročně vlastní poezii nebo překlady poezie z jiných jazyků.

Jiří Dědeček
autoři: Václav Müller ,
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.