V bývalé klempířské dílně teď hrají jako o život. Divadlo D21 zve na Ameriku Franze Kafky
Spojila je láska k herectví a divadlu, a tak se po studiích rozhodli založit vlastní divadelní soubor. A proč ne zrovna v bývalé klempířské dílně. Vlastními silami tak vytvořili místo, kde dnes hrají jako o život. Tak třeba právě teď zkouší herci z Divadla D21 kousek od Franze Kafky – Ameriku.
Celý příběh o vzniku tohoto souboru a proměně klempířské dílny na divadlo by vydal na celý seriál. O tom ještě určitě uslyšíte. Nutno na úvod připomenout, že hlavou divadla a taky nejvíc zainteresovaným člověkem do celého koloběhu je Hana Mathauserová. Sympatická zrzka s chraplákem a psí bullteriérkou jménem Miňonka.
Ano, divadla jsou stále zavřená a bůh ví, kdy budou zase přístupná divákům, nicméně tohle divadlo jede dál. Pořád se zkouší a pořád se hraje. I když jen do mrtvé čočky kamery. Což je pro herce vždycky bolestivý a smutný zážitek, koukat do prázdného hlediště. Vždyť přeci divák je ten, který utváří zpětnou vazbu a magickou energii, která vzniká mezi jevištěm a hledištěm při představení.
V Divadle D21 se teď herci i přes to všechno připravují na novou inscenaci. Je jí Kafkova Amerika.
„Půjde o současné scénické glosování Kafkova amerického snu jako road-movie nejen o cestě Honzy fantasmagorickou krajinou duše mladého člověka 21. století,“ uvádí soubor na svých webových stránkách. O režii se postaral Ondřej Štefaňák, o dramaturgii Barbora Hančilová a výtvarnicí je Lenka Odvárková.
Premiéra bude už 30. dubna bez diváků, ale snad budeme mít my i herci brzo šanci potkat se živě v divadle a užít si to se vším všudy.
Tak si užívejte jaro a opatrujte se!
Vaše #letajiciredaktorka Sabina
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, projektový manažer ČRo


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.