Mladiství dnes mají sklony k sebepoškozování. Často taky na terapii řešíme úzkosti nebo deprese, říká psycholožka Markéta Čermáková

Proč se v ordinacích terapeutů objevují čím dál častěji případy dospívajících se sebevražednými sklony nebo se sklony k sebepoškozování? Jak takovým problémům předejít nebo jak se nejlépe udržet v psychické pohodě? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek mi dala terapeutka a psycholožka NEO Centra Markéta Čermáková.

Její cesta za terapeutickou praxí nebyla na začátku tak úplně jednoznačná, ale ona dokazuje, že v životě je možné opravdu všechno. Jenom chtít. Původně totiž studovala matematické gymnázium, pak činoherní režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a nakonec psychologii a speciální pedagogiku na UK. Pracovala také jako školní psycholožka a má řadu zkušeností s léčbou nejrůznějších závislostí.

V dalším dílu podcastu jsme mimo jiné rozebrali téma, jak na svém dítěti poznat, že něco není v pořádku a co v takové situaci dělat. I dospělá populace musí čelit mnoha věcem, jak se z toho všeho tedy úplně nezbláznit? Zkušenosti z praxe se dozvíte od Markéty Čermákové.

Tak příjemný poslech.

Vaše #letajiciredaktorka Sabina

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová