Týnský chrám zdobí po 400 letech zlatý kalich, symbol husitství

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Týnský chrám na Staroměstském náměstí
0:00
/
0:00

Kostel Matky Boží před Týnem má za sebou dlouhou a dramatickou historii. Tento symbol husitství a českého protestanství je hned po katedrále sv. Víta na Pražském hradě druhým nejdůležitějším sakrálním místem v Čechách.

Kalich jako symbol husitství a příjímání pod obojí byl do niky na průčelí chrámu směrem ke Staroměstskému náměstí vsazen někdy v polovině 15. století. Po bitvě na Bílé hoře a následné popravě českých pánů v roce 1621 však zemi zcela ovládli Habsburkové a církevní život katolíci. Skupina jezuitských studentů na věž vyšplhala a kalich odňala. Výklenek tak zůstal prázdný po celá staletí až donedávna. Za jeho novou instalací stojí dlouholetá iniciativa pražského patriota Jana Vlasáka, který dokázal přesvědčit magistrát, církev i památkáře, že navrácení kalicha není až tak špatný nápad.

Kalich na průčelí Týnského chrámu
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.