Týnský chrám zdobí po 400 letech zlatý kalich, symbol husitství

Kostel Matky Boží před Týnem má za sebou dlouhou a dramatickou historii. Tento symbol husitství a českého protestanství je hned po katedrále sv. Víta na Pražském hradě druhým nejdůležitějším sakrálním místem v Čechách.

Kalich jako symbol husitství a příjímání pod obojí byl do niky na průčelí chrámu směrem ke Staroměstskému náměstí vsazen někdy v polovině 15. století. Po bitvě na Bílé hoře a následné popravě českých pánů v roce 1621 však zemi zcela ovládli Habsburkové a církevní život katolíci. Skupina jezuitských studentů na věž vyšplhala a kalich odňala. Výklenek tak zůstal prázdný po celá staletí až donedávna. Za jeho novou instalací stojí dlouholetá iniciativa pražského patriota Jana Vlasáka, který dokázal přesvědčit magistrát, církev i památkáře, že navrácení kalicha není až tak špatný nápad.

Kalich na průčelí Týnského chrámu
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.