Senioři v Říčanech se mohou se svými blízkými potkat v pojízdném přívěsu

18. květen 2020

Od pondělí se můžou lidé znovu bezpečně vidět se svými blízkými, kteří žijí v Domově seniorů v Říčanech. Tam totiž ve spolupráci s Českým olympijským výborem umístili takzvaný Setkávač. Jedná se o pojízdný kontejnerový přívěs upravený pro bezpečné setkávání lidí v období pandemie. 

V pojízdném kontejnerovém přívěsu si mohou bez obav promluvit se svými blízkými lidé nejvíce ohrožení covidem-19. Z nákazy nemusí mít strach. Mají pocit, že sedí u jednoho stolu, přitom je odděluje velmi nenápadná stěna z plexiskla, zvuk přenáší mikrofony a reproduktory. Setkávač zatím slouží klientům domova seniorů v říčanské místní části Voděrádky, podle potřeby může být přemístěn i jinam.

Setkávač v Říčanech

Český olympijský výbor chtěl kontejner původně využívat k šíření olympijských myšlenek na olympijských festivalech. „Ale jelikož byly olympijské hry posunuty o jeden rok a olympijské festivaly čeká podobný osud, tak vznikl nápad, že by se to dalo využít tímto způsobem,“ řekl sportovní ředitel olympijského výboru Martin Doktor.

Zařízení je vybavené čističkou vzduchu, po každé návštěvě je vydezinfikováno. Lidé uvnitř si mohou povídat i bez roušek. „Je to myšlené tak, že na jedné straně sedí senior a na druhé dva až tři lidé z rodiny,“ dodal Doktor.

Setkávač v Říčanech

Jako první v pondělí vyzkoušel Setkávač muž, který přijel do domova navštívit svého otce. „S tatínkem jsme se viděli přes Skype a mluvili jsme po telefonu, ale osobní setkání je samozřejmě to nejlepší, co může být,“ řekl Českému rozhlasu.

Setkávač v Říčanech

Podle ředitele domova Pavla Kyzlinka má domov kontejner zapůjčený na týden, chce ale jednat s olympijským výborem, zda by na parkovišti před zařízením nemohl zůstat déle. Využití by totiž měl i po obnovení návštěv, které je plánováno od příštího pondělí. „Ta pandemie za námi bohužel ještě není, máme z toho docela strach,“ řekl Kyzlink.

Díky kontejneru by mohla být „invaze návštěv“, kterou ředitel očekává, snáze rozdělena. „Část by mohla být v Setkávači, část na zahradě a část v objektu,“ dodal. Jedinou nevýhodou zařízení je podle Kyzlinka to, že do něj vchází po schodech a má relativně úzké dveře, nemohou ho tudíž využít handicapovaní.

autoři: Adam Bejšovec , jp
Spustit audio