Padající hvězda může být i kosmický záchod. Poslechněte si seriál o životě astronautů ve vesmíru

23. březen 2023

Poznejte s námi život astronautů během vesmírné mise, řešit musí nejen svou kondici a zdraví, ale také běžné denní činnosti. Jak a kam chodí na záchod? Proč mají na stěně stanice běhací pás? Proč se jim může tělo prodloužit až o sedm centimetrů? A jaké jídlo si sem vezou? Na tyto a další otázky odpovídal létající redaktorce Sabině Vosecké astronom a lektor vzdělávacích programů Planetária Praha Jan Veselý.

„Záchodový kontejner se jednou za čas, když se naplní, vyhodí ven do vesmíru. Obíhá kolem Země, postupně klesá, a když vstoupí do hustých vrstev atmosféry, tak shoří. A tady to udělá padající hvězdu. Když padá hvězda a něco si přejete, tak se vám to splní. Čili kosmický záchod je vlastně hrozně romantická záležitost,“ směje se Jan Veselý.

Pobyt ve vesmíru má také dopad na fungování lidského těla, například svaly, které člověk nepoužívá, ochabují. Proto je důležité posilování.

„Ve vesmíru dáte i pět set kilo úplně snadno, protože tam je stav beztíže. Posiluje se třeba proti pružinám, jsou tam rotopedy, je tam běžecký pás, dokonce na stěně té stanice. Protože tam není nahoru a dolů, tam je to jedno," dodává.

Poslechněte si všechny díly seriálu o životě astronautů.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka