Zahrada je druhý obývák, říká zahradní architektka

Lidé se o zahrady u rodinných domů starají mnohem více než před dvaceti lety. Mnozí si uvědomují, že zahrada není jen zatravněná plocha kolem domu a nechávají si poradit od odborníků, říká zahradní architektka Dana Makrlíková. Ale pořád prý máme co dohánět.

Třeba v Německu nebo Holandsku si nikdo nedovolí mít zahradu neupravenou: „Chtějí mít zahrady nejkrásnější a je normální, že třeba po deseti letech celou zahradu obnoví a zcela přesázejí," říká Dana Makrlíková.

Trendy v zahradách

Tvorba zahrad souvisí s architekturou domu. „Staví se moderní dřevěné, skleněné domy a zahrada s nimi souzní. Uvědomujeme si, že zahrada je takový druhý obývák. Dělají se krásné zahrady plné krásných trvalek. Zároveň se snažíme být v zahradách ekologičtější. Chytá se a používá dešťová voda, běžně se kompostuje a nepoužívá se chemie.“

Jedlé zahrady

Lidé chtějí mít podle Dany Makrlíkové alespoň část zahrady jedlou. „Často tvoříme část zahrady, která se dá celá jíst. Jsou tam bylinky, jedlé keře a třeba i jedlý živý plot. Je jedlá a zároveň vypadá hezky. V každé zahradě sázíme také minimálně jeden ovocný strom, aspoň jednu jabloň, třešeň nebo meruňku.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.