Venkovní Galerie Vltavská hostí výstavu Básně z dálnice. Zachycuje motivační hesla nebo taková, která vedou k zamyšlení

28. duben 2021, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava Básně z dálnice

U vchodu do metra Vltavská se od letošního roku nachází venkovní galerie. Nyní hostí svou druhou výstavu – Básně z dálnice. Rozhovor s autorkou Jolanou Havelkovou natáčel publicista Václav Müller.

„Básně z dálnice jsou sesbírané slogany mezi léty 2008 až 2021, které jsem si zaznamenávala podél silnic a dálnic,“ představuje výstavu autorka Jolana Havelková, která si začala sloganů všímat při cestování Českou republikou. Prvním z nich prý byl: Karma vás vítá. „Já jsem si v tu chvíli vůbec nepředstavila Karmu jako výrobce topidel či kamen, ale karmu jako teorii zákonu příčiny a následku,“ přibližuje autorka.

Autorka Jolana Havelková

„Pak jsem začala sledovat další slogany a začalo mě bavit si za ně dosazovat svoje významy. Uvědomila jsem si jejich tvůrčí potenciál, zaujalo mě, jak mnohdy rezonují s tím, co zrovna prožívám. Jeden z nich je například přímo tady na Vltavské: Buďte tam, kde to má smysl,“ vypráví autorka.

Výstava se skládá z několika panelů popsaných slogany, přičemž některé jsou barevně zvýrazněné. „Vybrali jsme takové, které mohou motivovat, vést k zamyšlení – a právě tyto větší slogany na pozadí ostatních lze vidět už z dálky,“ vysvětluje.

Básně z dálnice jsou sesbírané slogany mezi léty 2008 až 2021

Výstavu je možné si prohlédnout do 25. června. Jolana Havelková však sbírá slogany dál a plánuje vydat sbírku básní.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.