Snažili jsme se hlavně na nikoho nezapomenout, říká o podpoře kultury v době pandemie radní Hana Třeštíková

Hostem pořadu K věci byla Hana Třeštíková, radní pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch za stranu Praha Sobě. Štěpánka Duchková se jí  ptala, jak pandemie změnila dotační politiku pražské kultury a také na rekonstrukci podchodů u metra Vltavská.

Pandemie koronaviru velmi ovlivnila celou oblast kultury, mnohé instituce přišly o zdroj příjmů a umělci často nemohli vykonávat svou profesi. To samozřejmě proměnilo i dotační politiku ze strany hlavního města. „My jsme se minulý rok snažili pomoct všemi silami, finančně i nefinančně. Naším krédem bylo hlavně na nikoho nezapomenout. Takže jsme vymýšleli různé programy pro různá kulturní odvětví od výtvarného umění přes divadlo až po filmaře. Letos všechny vyzýváme, aby dobře vážili, jak ty žádosti budou formulovat. Aby případně mohli reagovat na aktuální situaci,“ popisuje Hana Třeštíková.

Praha a cestovní ruch

Praha je sice oblíbenou turistickou destinací, zdaleka sem ale nejezdí tolik lidí jako dříve. Městu se díky letní kampani V Praze jako doma podařilo nalákat především české návštěvníky. Podzimní kampaň pak cílila hlavně na zahraniční turisty. „To chování turistů je podobné jako chování kulturních návštěvníků. Oni neplánují tolik jako dříve. Vidíme, že plánují tak týden až dva týdny dopředu. Takže nedokážeme teď ještě říct, jaká bude situace o svátcích a na Nový rok.“

Od příštího roku se potom chystá zvýšení turistického poplatku v Praze z 21 korun na 50 korun na osobu a noc. Jde o příjem do městské kasy, který lze využít na další kampaně, na podporu akcí, které turisty přilákají.

Čtěte také

Hana Třeštíková je zároveň místostarostkou Prahy 7, městské části se podařilo proměnit nevyužívané podchody pod Hlávkovým mostem ve sportoviště. „My jsme pořád přemýšleli, co s tím, až jsme udělali soutěž o návrhy. A přišel nám návrh udělat tam sportoviště, což nás velice zaujalo. A rozjeli jsme spolupráci, teď už to bude téměř rok, se společností Bajkazyl. A udělali jsme tam ještě s TSK skatepark pro skejťáky, jezdce na BMX, je tam boulderingová stěna, koš na košíkovou.“

Plánuje Praha 7 zvelebovat i další místa? A je nějaká kulturní oblast, která si bude muset na podporu města počkat? Poslechněte si v rozhovoru Štěpánky Duchkové.

Spustit audio