Původně studentský projekt Mapamátky tematicky mapuje zajímavá místa v Praze

2. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Divadlo na Vinohradech v Praze 2

V prosinci minulého roku vytvořili studenti Arts managementu Vysoké školy ekonomické v Praze projekt Mapamátky. Jeho cílem je popularizovat architekturu a prezentovat ji lidem tak, aby je bavila a zároveň aby se něco nového dozvěděli.

Vydat se můžete na několik tematických tras. S jednou z organizátorek Marií Zákosteleckou si o nich povídal publicista Václav Müller.

Filmová trasa mapuje místa, kde se natáčely scény z českých i zahraničních filmů. „Člověk, kterého zajímají filmy a baví ho poznávat místa ve filmech, si může projít asi deset zastávek. Vybrali jsme zajímavé filmy, u kterých by člověk ani neřekl, že se v Praze natáčely.

Organizátoři chtějí upozornit také na prázdné a opuštěné domy. K tomu je určená tzv. prázdná trasa, která vede Malou Stranou na Pohořelec. Chtěli jsme tím poukázat na to, že i v centru Prahy, kde za normálních okolností proudí davy turistů a všichni se dívají např. na dům U Dvou slunců, kde žil Jan Neruda, tak že je tam i spousta domů, které nemají žádné využití a chátrají. Chtěli jsme lidem ukázat, aby si všímali i tohohle, a ne jen obchodů se suvenýry.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.