Příběhy pocházející ze severních Čech. Malíř Jaroslav Valečka vystavuje obrazy v Galerii kritiků

9. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blesk, výstava Báchorky a balady

Malíř krajiny a příběhů svého dětství Jaroslav Valečka vystavuje od minulého týdne svá díla v pražské Galerii kritiků. Rodák ze severu Čech v obrazech ztvárňuje hlavně vzpomínky a historky.

„Výstava tak trochu ukazuje jeden z tvůrčích způsobů, které používám. Často a rád zpracovávám různé historiky, svázané s místem, kde jsem vyrůstal, a to jsou severní Čechy,“ říká malíř Jaroslav Valečka. „ Například inspirací pro obraz s názvem Sťatý kohout byla taková trošku brutální historka. Jedna z našich sousedek ve vesnici mého dětství zabíjela slepice tak, že jim sekala hlavy a my jako kluci jsme potom ty hlavy v zimě vysbírávali a napíchávali na kůly a různě si okolo nich hráli,“ vzpomíná umělec.

Výstava Báchorky a balady je v Galerii kritiků v 1. patře Paláce Adria otevřena do 1. listopadu.

autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.