Nové muzeum Salvadora Dalího vystavuje sochy z největší soukromé sbírky

13. prosinec 2019

Muzeum Salvadora Dalího představí návštěvníkům unikátní výstavu soch z období, kdy se Salvador Dalí přiblížil Sigmundu Freudovi, slavnému rakouskému psychologovi, který byl mimo jiné i neurologem a filozofem.

Jednotlivé exponáty jsou výsledkem toho, jak paranoia a mentální posedlosti, které se zmocnili Dalího mysli, dovedly umělce ke ztrátě vnímání skutečnosti. Jeho Delirium iracionality je tak ztělesněno v obludných bytostech, zvířatech, formách, které lze interpretovat odlišně, plýtváním čímkoliv.  Sochy z největší sbírky svého druhu na světě přivezl do Prahy dnes 92letý Beniamino Levi.

„Já jsem se Salvadorem Dalím seznámil kolem roku 1975, kdy jsem chtěl uvést výstavu surrealismu v Milánu a chyběli mi jeho obrazy, tak jsem se za ním vydal do Paříže,“ vzpomíná Levi na první setkání s umělcem.

„Znovu jsem se s Dalím potkal o šest let později, kdy jsem se přestěhoval do Paříže. Tenkrát jsem si také poprvé zakoupil jeho dvě sochy. Vystavoval jsem je na různých místech po světě a viděl jsem, že je o ně velký zájem. Řekl jsem si proto, že je nebudu prodávat, ale naopak, že bych si chtěl pořídit větší množství soch od Dalího. Začal jsem je tedy kupovat na různých aukcích. Bohužel jich ale nebylo dostatek, tak jsem se opět vrátil za Dalím a s pomocí jeho manželky Galy jsem jej přesvědčil, aby vytvořil nové sochy,“ uzavírá Beniamino Levi.

Muzeum se stálou expozicí Dalího soch, který by se letos dožil 115 let, sídlí v Opletalově ulici.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.