Národní galerie Praha zve na velkou retrospektivu díla malíře Viktora Pivovarova. Učí nás nepřehlížet maličkosti, říká kurátorka

19. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Viktor Pivovarov: Dlouhá - dlouhá ruka, 1972, Ruské státní muzeum

Národní galerie Praha hostí ve Veletržním paláci velkou retrospektivní výstavu díla malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova. Expozice pokrývá jeho uměleckou dráhu v plné šíři, od děl vytvořených v rámci neoficiální umělecké scény v Moskvě 70. let až po současnou tvorbu v Praze. S kurátorkou výstavy Julií Bailey natáčel publicista Václav Müller.

Viktor Pivovarov: Moskevská gotika, 2008

Kurátorka Julia Bailey vybrala retrospektivní výstavě název Moskevská gotika. Zároveň se tak jmenuje jedno z děl Viktora Pivovarova. „Moskva je místo, kde se narodil a které jeho dílo velice ovlivnilo. Gotika odkazuje na víc motivů. Například na slavný obraz Americká gotika. Odkazuje také na Prahu, Viktor sem poprvé přijel v roce 1968 – těsně před pražským jarem. A místní gotické stavby na něj silně zapůsobily,“ vysvětluje kurátorka. V Praze se Viktor Pivovarov trvale usadil v 80. letech minulého století.

Výstava obsahuje více než 200 maleb a kreseb. „On ve svém díle spojuje hluboký zájem o filosofii s prvky každodenního života. Učí nás také dívat se na věci kolem nás čerstvým, neotřelým pohledem. A nepřehlížet maličkosti. Doufám, že když si projdete tuhle výstavu, začnete myslet na věci kolem vás a lidi, které známe, s větším zájmem a porozuměním,“ říká kurátorka. Mezi další umělcova zásadní témata patří samota, erotika a vazba na literaturu.

Součástí výstavy je interaktivní studio určené dětem i dospělým, které skrze hru umožňuje hledat souvislosti v umělcově díle. Výstavu Moskevská gotika můžete ve Veletržním paláci navštívit do 21. listopadu.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.