Národní galerie Praha zve na velkou retrospektivu díla malíře Viktora Pivovarova. Učí nás nepřehlížet maličkosti, říká kurátorka

19. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Viktor Pivovarov: Dlouhá - dlouhá ruka, 1972, Ruské státní muzeum

Národní galerie Praha hostí ve Veletržním paláci velkou retrospektivní výstavu díla malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova. Expozice pokrývá jeho uměleckou dráhu v plné šíři, od děl vytvořených v rámci neoficiální umělecké scény v Moskvě 70. let až po současnou tvorbu v Praze. S kurátorkou výstavy Julií Bailey natáčel publicista Václav Müller.

Viktor Pivovarov: Moskevská gotika, 2008

Kurátorka Julia Bailey vybrala retrospektivní výstavě název Moskevská gotika. Zároveň se tak jmenuje jedno z děl Viktora Pivovarova. „Moskva je místo, kde se narodil a které jeho dílo velice ovlivnilo. Gotika odkazuje na víc motivů. Například na slavný obraz Americká gotika. Odkazuje také na Prahu, Viktor sem poprvé přijel v roce 1968 – těsně před pražským jarem. A místní gotické stavby na něj silně zapůsobily,“ vysvětluje kurátorka. V Praze se Viktor Pivovarov trvale usadil v 80. letech minulého století.

Výstava obsahuje více než 200 maleb a kreseb. „On ve svém díle spojuje hluboký zájem o filosofii s prvky každodenního života. Učí nás také dívat se na věci kolem nás čerstvým, neotřelým pohledem. A nepřehlížet maličkosti. Doufám, že když si projdete tuhle výstavu, začnete myslet na věci kolem vás a lidi, které známe, s větším zájmem a porozuměním,“ říká kurátorka. Mezi další umělcova zásadní témata patří samota, erotika a vazba na literaturu.

Součástí výstavy je interaktivní studio určené dětem i dospělým, které skrze hru umožňuje hledat souvislosti v umělcově díle. Výstavu Moskevská gotika můžete ve Veletržním paláci navštívit do 21. listopadu.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...