Na Libeňském ostrově se nachází soubor soch se sportovní tématikou. Znáte jejich minulost?

17. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Soubor soch se sportovní tématikou na Libeňském ostrově. Na snímku je autorův syn Jan Němeček

Kolega Václav Müller se rád toulá Prahou a při procházkách po Libeňském ostrově často prochází kolem soch se sportovní tematikou, které na něj silně zapůsobily svojí unikátní poetikou. Chtěl se proto dozvědět víc. Zaťukal tedy na dveře architektonického studia, na jehož pozemku sochy stojí. Od spolumajitele studia Jana Němečka pak zjistil, že jde o díla jeho otce, již zesnulého sochaře Zdeňka Němečka.

„Táta měl takový systém, kdy tu sochu udělal nejdřív v laminátu, protože on dělal sochy do architektury, do vnějšího prostoru. Byla to jedna z těch věcí, jak si ověřit, že tam skutečně ta socha funguje. Taky potom měl rád tu sochu někde u sebe, takže to umisťoval na tu louku a jsou to takový laminátový kopie,“ prozradil Jan Němeček. Hlavní materiál jeho otce byl bronz. Často modeloval nazpaměť, ale někdy i podle modelů.

Sochy Zdeňka Němečka jsou mimo jiné k vidění i v Mnichově, Mexico city, nebo Tallinu. Umělec spáchal v prosinci 1989 sebevraždu. Bylo mu 58 let.

autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová