Na Libeňském ostrově se nachází soubor soch se sportovní tématikou. Znáte jejich minulost?

17. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Soubor soch se sportovní tématikou na Libeňském ostrově. Na snímku je autorův syn Jan Němeček

Kolega Václav Müller se rád toulá Prahou a při procházkách po Libeňském ostrově často prochází kolem soch se sportovní tematikou, které na něj silně zapůsobily svojí unikátní poetikou. Chtěl se proto dozvědět víc. Zaťukal tedy na dveře architektonického studia, na jehož pozemku sochy stojí. Od spolumajitele studia Jana Němečka pak zjistil, že jde o díla jeho otce, již zesnulého sochaře Zdeňka Němečka.

„Táta měl takový systém, kdy tu sochu udělal nejdřív v laminátu, protože on dělal sochy do architektury, do vnějšího prostoru. Byla to jedna z těch věcí, jak si ověřit, že tam skutečně ta socha funguje. Taky potom měl rád tu sochu někde u sebe, takže to umisťoval na tu louku a jsou to takový laminátový kopie,“ prozradil Jan Němeček. Hlavní materiál jeho otce byl bronz. Často modeloval nazpaměť, ale někdy i podle modelů.

Sochy Zdeňka Němečka jsou mimo jiné k vidění i v Mnichově, Mexico city, nebo Tallinu. Umělec spáchal v prosinci 1989 sebevraždu. Bylo mu 58 let.

autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.