Na Libeňském ostrově se nachází soubor soch se sportovní tématikou. Znáte jejich minulost?

17. prosinec 2020

Kolega Václav Müller se rád toulá Prahou a při procházkách po Libeňském ostrově často prochází kolem soch se sportovní tematikou, které na něj silně zapůsobily svojí unikátní poetikou. Chtěl se proto dozvědět víc. Zaťukal tedy na dveře architektonického studia, na jehož pozemku sochy stojí. Od spolumajitele studia Jana Němečka pak zjistil, že jde o díla jeho otce, již zesnulého sochaře Zdeňka Němečka.

„Táta měl takový systém, kdy tu sochu udělal nejdřív v laminátu, protože on dělal sochy do architektury, do vnějšího prostoru. Byla to jedna z těch věcí, jak si ověřit, že tam skutečně ta socha funguje. Taky potom měl rád tu sochu někde u sebe, takže to umisťoval na tu louku a jsou to takový laminátový kopie,“ prozradil Jan Němeček. Hlavní materiál jeho otce byl bronz. Často modeloval nazpaměť, ale někdy i podle modelů.

Sochy Zdeňka Němečka jsou mimo jiné k vidění i v Mnichově, Mexico city, nebo Tallinu. Umělec spáchal v prosinci 1989 sebevraždu. Bylo mu 58 let.

autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.