Kotva, Transgas, hotel Intercontinental. Veletržní palác odkrývá půvaby brutalismu v Praze

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Expozice NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze

Ambicí projektu „Nebourat! Podoby brutalismu v Praze“ je krok za krokem odkrýt, v čem spočívají prostorové, kompoziční a konstrukční hodnoty této architektury. Projekt představuje stavby, které výrazným způsobem vstupují do obrazu města a které zásadně ovlivňují kvalitu veřejného prostoru kolem sebe.

Na dvě stě padesát originálních plánů, fotografií a modelů, z nichž mnohé jsou vystaveny poprvé, pochází převážně ze sbírky architektury Národní galerie Praha.

Expozice NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze

„Budovy ovlivněné brutalismem v Praze jsou jedinečnou architekturou, špičkovými technickými a uměleckými díly. Výstava chce tyto kvality představit široké veřejnosti, odkrýt ideologický nános doby a poukázat na jejich špatný stav, případně ohroženou existenci,“ říká kurátorka výstavy Helena Doudová.

Návštěvníci mohou ve Veletržním paláci vidět existující pražské stavby, jako například Obchodní dům Kotva, bývalá Ústřední telekomunikační budova na Žižkově, budova bývalého Federálního shromáždění, hotel Intercontinental, Barrandovský most či nedávno zbořený soubor staveb Transgas. Součástí výstavy je i unikátní video zachycující dekonstrukci budovy.

Expozice NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze