Czech Press Photo vyhrál snímek muže procházejícího dezinfekční branou. Znázorňuje koronavirovou dobu

3. prosinec 2020

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2020 ve středu dostal reportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš. Mezi 5000 fotografiemi uspěl se snímkem muže procházejícího v Praze dezinfekční branou, která byla instalována jako opatření proti šíření koronaviru.

Podle mezinárodní poroty výtvarně čistý obraz vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti a obav. Téma pandemie koronaviru dominovalo letošnímu 26. ročníku soutěže, jejíž výsledky ve středu pořadatelé vyhlašovali prostřednictvím sociálních sítí. Fotoreportér ČTK získal hlavní cenu v prestižní soutěži po sedmi letech, naposledy podobně uspěl Michal Kamaryt v roce 2013 se snímkem bývalého politika Davida Ratha ve výtahu v soudní budově.

Vondrouš na vítězné fotografii zachytil v září jednoho z účastníků Národního průmyslového summitu, který se konal v Betlémské kapli v Praze. „Už při příchodu ke vstupu do Betlémské kaple mě tato scéna zaujala. Dvě dezinfekční brány stály těsně za dveřmi a zrovna v tu chvíli do nich pronikal i sluneční svit, který v kombinaci s proudící dezinfekcí dotvořil zajímavou světelnou atmosféru,“ popsal vznik vítězného snímku autor. „Měl jsem štěstí, že muž zachycený na snímku jako jeden z mála příchozích neměl nasazenu roušku a v jeho tváři se značily jakési odevzdané emoce a únava z této nelehké doby, kterou všichni procházíme,“ doplnil.

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2020

AKTUALITA
1. místo: Lukáš Kaboň, Deník - Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO)

REPORTÁŽ
1. místo: Roman Vondrouš, ČTK  - Dezinfekce

KAŽDODENNÍ ŽIVOT
1. místo: Martin Divíšek, EPA - Praha za dob koronaviru

UMĚNÍ A KULTURA
1. místo: David W Černý, Reuters - Cirk La Putyka během omezeného vycházení

SPORT
1. místo: Richard Dömös - Sluneční hodiny

PORTRÉT
1. místo: Jano Stovka - Herci

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
1. místo: Petr Toman - Projekt Hydronaut

PARTNERSKÉ CENY:

Canon Junior Award
Monika Řeháková - Skrze

Cena Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové 
Milan Bureš, Respekt - Medici na ulici

Cena Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR)
Lenka Klicperová - Turecká invaze

Dětská porota (členové Dismanova rozhlasového dětského souboru)
Aleš Bílý - Matka borovic

Stipendium ČTK pro autora nebo autorku do 26 let
David Stejskal - Medici na ulici

Cena společnosti Samsung
David W Černý - Zrušený Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

„Fotografie roku má zobrazovat nejdůležitější téma uplynulého roku. Tou byla a stále je jednoznačně pandemie koronaviru. Asi každý očekával fotografii chodce s rouškou v prázdné Praze. Vítězný snímek však upozorňuje na současnou situaci trochu jinak a ve zkratce popisuje život, který nyní prožíváme,“ uvedl k vítěznému snímku předseda poroty Joe Klamar. Fotografie podle něj klade otázky, zda něco takového bude už normou, součástí běžného života a jaká budoucnost lidstvo čeká.

Vondrouš v tuzemské fotožurnalistické soutěži boduje opakovaně, často se snímky z jeho oblíbeného dostihového sportu. V roce 2013 za ně získal první cenu v kategorii sportovních akcí ve World Press Photo.

V letošním ročníku soutěže Czech Press Photo pořadatelé vypsali sedm fotografických kategorií, ve všech byly snímky akcentující pandemii koronaviru; nevyhlašovaly se kategorie videa. Soutěžilo 288 fotografů, kteří přihlásili přes 5000 fotografií. Členy mezinárodní poroty byli vedle předsedy Klamara z Agence France-Presse reportážní fotografka z USA Nicole Tungová, australský fotograf Chris McGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.

autor: jp | zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz
Spustit audio