Alena Mornštajnová vydala novou knihu Listopád: Myslela jsem si, že to pro mě bude velké sousto, přiznává

1. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spisovatelka Alena Mornštajnová

Hostem Lenky Vahalové byla tentokrát spisovatelka Alena Mornštajnová. Vyprávěla o své nové knize Listopád, o vlastním prožívání revoluce nebo o tom, co k psaní knih potřebuje.

Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, následovaly knihy Hotýlek, Hana, Strašidýlko Stráša a Tiché roky. Letos spisovatelce vyšla další kniha – Listopád. „Listopád je o tom, co by se asi stalo, kdyby se sametová revoluce v listopadu 1989 nepodařila a komunisté by i nadále zůstali u moci,“ představuje nový román Alena Mornštajnová.

Pád komunistické vlády pro ni byl prý do jisté míry překvapením. „Já jsem žila s přesvědčením, že asi celý život strávím v totalitním režimu, že celý život budu žít v socialismu. A když potom došlo k těm listopadovým událostem, tak jsem to sledovala trošku s takovým překvapením,“ přiznává.

Nápad na zpracování tohoto tématu měla v hlavě už dlouho. „Já jsem si pořád myslela, že to pro mě bude velké sousto, přeci jenom já jsem se vždycky víc držela skutečnosti, a tak jsem si říkala, že možná někdo na to téma něco napíše. A když nikdo nic nenapsal, tak jsem to zkusila já.“

Správné duševní rozpoložení

„Zjistila jsem, že ke psaní není potřeba jenom čas, ale i takové určité duševní rozpoložení, a k tomu mi napomáhá i setkávání s jinými lidmi, což doteď není až tak lehké. Zjistila jsem, že takové posezení s přáteli v kavárně je mnohdy velkým zdrojem inspirace a duševní očisty a odpočinku, který mi v tom lockdownu hodně chyběl,“ komentuje poslední rok spisovatelka.

Čím se při psaní nové knihy inspirovala? Kterým životním pravidlem se řídí? A kdy by se mělo začít natáčet filmové zpracování knihy Hana? Poslechněte si rozhovor se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou.

autoři: Lenka Vahalová , ech
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová