Změňme hymnu nebo náš přístup ke klimatu, vyzývají mladí autoři výstavy Vlastenecká klimaagitka

10. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava Vlastenecká klimaagitka, autor instalace Martin Micka

Umělecký kolektiv Ekobuňka AVU spojuje slova české hymny s fotografiemi zachycujícími zničené životní prostředí.

Výstava s názvem „Vlastenecká klimaagitka“ je kritikou politického nastavení, které sice apeluje na povrchní patriotismus, ale přitom nevěnuje pozornost ničivému dopadu klimatické krize na českou krajinu. Zatímco národní symboly jsou chápány jako nedotknutelné, země je vnímána jako místo, které je možné beztrestně plundrovat a devastovat.

Patriotismus spojený s lokálně chápanou státní příslušností nepřináší východisko z aktuální klimatické krize. „Nacionalistická ideologie nefunguje, řešení vyžaduje rozsáhlou mezinárodní spolupráci, stejně jako problém sám, má globální úroveň,“ konstatují umělci a umělkyně. Ekobuňka AVU je nehierarchická skupina sdružující umělce a umělkyně na Akademii výtvarných umění v Praze, kterým není lhostejné životní prostředí.

Projekt zvítězil v otevřené výzvě galerie Artwall nazvané „Návrat k normálu není možný“. Galerie Artwall se ve výzvě zaměřila na téma ekologické transformace společnosti po pandemii koronaviru.

autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.