Zemřela bývalá hlasatelka Kamila Moučková (†92). V televizi komentovala okupaci v srpnu 1968

25. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kamila Moučková na snímku z roku 2019

Zemřela televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková. Bylo jí 92 let. V srpnu 1968 informovala z televizní obrazovky o okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Za dob normalizace byla proto pronásledována. Na televizní obrazovce se mohla znovu objevit až po listopadu 1989. Za své postoje a odvahu v srpnu 1968 i později byla vyznamenána několika cenami.

Kamila Moučková se narodila v Jihlavě. Krátce byla provdaná za herce Miloše Williga, poté za Josefa Moučku. Po druhém rozvodu se již nevdala, dlouhá léta ale žila s hercem Jiřím Zahájským, pozdějším manželem Jany Brejchové.

Pracovala v rozhlase a pak v televizi, kde se stala první hlasatelkou televizních novin. V televizi zažila i okupaci v srpnu 1968. „Ve studiu mi doslova naskákali za záda. Jirka Průcha tenkrát švenkoval kamerou, aby bylo vidět, že za mnou stojí ozbrojení ruští vojáčci, kteří mě v podstatě vyvedli ven,“ vzpomínala na srpnové vysílání v pořadu České televize 13. komnata Moučková.

Poté, co vojáci zastavili vysílání ze sídla televize ve Vladislavově ulici, pokračovala Moučková v komentování z provizorního studia ve sklepě hloubětínské Tesly. Po těchto událostech se stala nežádoucí, v televizi musela skončit a měla problém sehnat jakoukoliv práci. Třeba i uklízečky.

Otcem Kamily Moučkové byl poslanec KSČ Vilém Nový. Ten obvinil několik osobností jako spoluviníky upálení Jana Palacha. Mezi obviněnými byli například sportovec Emil Zátopek nebo spisovatel Pavel Kohout.

„Je to moment, na který nerada vzpomínám. Byl to moment, kdy jsem za toho tátu strašně styděla,“ popsala Moučková.

Po tomto vystoupení s ním Moučková přerušila veškeré styky. V roce 1968 si ale získala velké sympatie diváků, a řada rodičů se proto rozhodla pojmenovat po ní své dítě.

V roce 1977 byla Moučková jednou z prvních, kdo podepsal Chartu. Před kameru a za rozhlasový mikrofon se mohla vrátit až po revoluci.

Za své postoje a statečnost dostala v roce 2013 Cenu Arnošta Lustiga, kterou ji předával za výbor Lustigovy ceny kardiochirurg Jan Pirk.

„Myslíme si, že naše společnost měla Kamile Moučkové splatit již dávno dluh za to, co pro nás udělala,“ řekl tehdy.

V roce 2013 vyznamenal Kamilu Moučkovou i prezident Miloš Zeman, a to medailí Za zásluhy.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.