Zapomenutá jména. Památník Ticha pátrá po osudech lidí, které fotograf zachytil v terezínském ghettu

12. květen 2021

Pomozte nám najít jména – tak se jmenuje společná výzva Památníku Ticha, Židovského muzea v Praze a Památníku Terezín. Odborníci pátrají po totožnosti lidí na 40 fotografiích. Snímky vznikly za druhé světové války v ghettu Terezín v období od srpna 1942 do září 1944. Příbuzní je našli v pozůstalosti novináře Milana Weinera, který přežil Terezín i Osvětim. Jde o unikát, protože z terezínského ghetta se téměř žádné fotografie nedochovaly. 

„To album bylo celou dobu u nás doma schované mezi jinými alby. Respektovala jsem to, že ta rodina o těch vzpomínkách svého otce moc nechce hovořit, tak jsem kolem něj jen tak potichu našlapovala,“ řekla Radiožurnálu Věra Weinerová.

Čtěte také

Svého tchána Milana Weinera nikdy osobně nepoznala. Zemřel v roce 1969 ve věku nedožitých 45 let. Za války prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem. O svých zážitcích z nacistických koncentračních táborů ale nikdy nemluvil. Album tak leželo zapomenuté víc než 70 let.

„Album má asi 10 na 8 centimetrů. Ty fotky jsou malinkaté, tak jak se tenkrát dělaly. Je vidět, že ten, kdo to fotil, měl zkušenost s focením,“ dodává Věra Weinerová.

Zřejmě fotil vězeň

Kdo jsou lidé na fotografiích, kdo je vyfotil a jak se snímky dostaly z ghetta? To jsou otázky, na které teď odborníci hledají odpovědi. „Častým námětem jsou fotografie spojené s ubytováním, jsou tam například fotografie z půdních kumbálů,“ popisuje historik Památníku Terezín Tomáš Fedorovič.

Kdo fotky pořídil, je dodnes předmětem dohadů. „Je možné, že to byl nějaký vězeň. Vypadá to, že fotky pořídil někdo, kdo tam žil jako vězeň. Vězni samozřejmě mít fotoaparát nemohli, z mého soudu se muselo jednat o kontraband.“

Čtěte také

Hledání je teprve na začátku

Pátrání po osudech lidí zachycených na fotografiích je teprve na začátku. „Zatím se nepodařilo nikoho identifikovat, protože ta výzva běží velmi krátce. Vydali jsme ji v periodikách, která vydávají židovské organizace, a spustili po sociálních sítích. Je to otázkou minulého týdne. Takže teď čekáme, co ta výzva udělá,“ říká Věra Weinerová o výzvě Pomozte nám najít jména.

Všechny fotografie chce Památník Ticha zveřejnit až příští rok na podzim na velké výstavě, kterou připravuje. Součástí výzvy Pomozte nám najít jména je teď 10 portrétů mužů a žen. Pomoct můžou ti, kteří poznají některou z tváří nebo se setkali se samotným Milanem Weinerem.

Památník Ticha spolu s odborníky pátrá po lidech z nezveřejněných válečných fotografií
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.