Zaniklou středověkou vesnicí Hol v Klánovickém lese vás provede speciální aplikace

Areál zaniklé středověké vsi Hol se rozprostírá na ploše několika hektarů Klánovického lesa. Snímky leteckého laserového skenování dobře ukazují strukturu návsi, usedlostí a zahrad. Pro jasnější představu, jak skutečně vesnice vypadala, to ale nestačí.

Skupina mladých archeologů a vývojářů se proto rozhodla vytvořit 3D vizualici, která přináší téměř dokonalý dojem zmizelého sídliště z období 13. až 15. století. Vědci se nechtěli pouštět do spekulací, proto zobrazili jen ty části, o kterých mají přesné záznamy. Pražané si tak mohou udělat poměrnou jasnou představu, jak středověká ves uprostřed lesa vypadala.

Současný pohled do prostoru návsi
Středověká studna v jihozápadní části areálu
Detail počítačové rekonstrukce středověké kolny, chléva a studny
Počítačová rekonstrukce středověké stodoly
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...