Zaniklou středověkou vesnicí Hol v Klánovickém lese vás provede speciální aplikace

Areál zaniklé středověké vsi Hol se rozprostírá na ploše několika hektarů Klánovického lesa. Snímky leteckého laserového skenování dobře ukazují strukturu návsi, usedlostí a zahrad. Pro jasnější představu, jak skutečně vesnice vypadala, to ale nestačí.

Skupina mladých archeologů a vývojářů se proto rozhodla vytvořit 3D vizualici, která přináší téměř dokonalý dojem zmizelého sídliště z období 13. až 15. století. Vědci se nechtěli pouštět do spekulací, proto zobrazili jen ty části, o kterých mají přesné záznamy. Pražané si tak mohou udělat poměrnou jasnou představu, jak středověká ves uprostřed lesa vypadala.

Současný pohled do prostoru návsi
Středověká studna v jihozápadní části areálu
Detail počítačové rekonstrukce středověké kolny, chléva a studny
Počítačová rekonstrukce středověké stodoly
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.