Zánětu močových cest se dá předejít. Poradíme vám jak

1. duben 2015

Zánět močových cest patří k úporně se opakujícím onemocněním. Postihuje více ženy než muže. V České republice ho někdy prodělalo 70 procent žen a u 15 procent se opakovaně vrací. Jak mu předejít nebo jak se ho rychle zbavit? O tom v pořadu Třináctka Plus hovořila uroložka Kateřina Bartoníčková z Fakultní nemocnice Motol.

Příznaky zánětu jsou pálení a bolesti při močení, časté močení a bolesti v podbřišku. Příležitostně se může v moči objevit i krev.

Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, ale pokud ho zachytíte včas a dobře ho léčíte, není podle doktorky Bartoníčkové nebezpečný.

Nepřehánějte to s hygienou

Jednou z cest, jak zánětu močových cest předejít, je nepřehánět to s intimní hygienou. Sliznice v oblasti genitálií je extrémně citlivá a častou hygienou se vysušuje. To pak vede k zánětu.

Doktorka Bartoníčková také zdůraznila, že tolik vychvalované brusinky nebo bylinkové čaje pomohou jen zkraje nemoci. Při akutním zánětu zaberou pouze antibiotika.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.