Zámek Březnice - nejen historie, ale i kulturní akce

29. říjen 2011

Tentokrát se v Tipu na výlet vypravíme do míst jen hodinu cesty autem vzdálených od Prahy. Navíc nás s Adrianou Krobovou čeká propojení cesty za historií s kulturním zážitkem. Řeč bude o zámku Březnice.

Počátky malebného březnického zámku sahají hluboko do minulosti. Jeho vznik je spojen s jedním z nejstarších českých rodů, s rodem Buziců, kteří svůj původ odvozovali od bájného Bivoje, doložen je před polovinou 13. století Budislav, rádce krále Václava I.

Původní gotická tvrz byla tvořena obvodovou zdí, dvoupatrovým obytným palácem a jednopatrovou budovou, ve zbytcích je zachována dodnes ve zdivu renesančního zámku. Okrouhlá dispozice objektu byla respektována všemi stavebníky. Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na straně jedné a anglickým parkem na druhé straně, vytváří přirozenou dominantu města. Zámek však neláká pouze na cestu za historií, ale i za kulturními akcemi.

Další zajímavosti o zámku najdete na internetových stránkách www.zamek-breznice.cz


Zvětšit mapu
autor: Adriana Krobová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.