Zahraniční tisk o výsledcích voleb v Zimbabwe

Zahraniční noviny se dnes zabývají výsledky voleb v Zimbabwe, útokem na Irák se prý USA vypořádá s těžkými zločinci, špatným vybavením německých vojáků v zahraničí a obyvatelé Gibraltaru se údajně obávají anglicko-španělských jednání.

Začneme ohlasy tisku na volby v Zimbabwe, které vzbudily negativní reakci ve světě a silně je kritizovala zejména velká Británie.

Svědectví o situaci v Zimbabwe přináší pro londýnský The Guardian jeden ze zimbabwských voličů, který poznamenal: Jen vyjímečně se cítím tak vyděšen, jako když směrem ke mě běží tisíce stoupenců strany ZANU a za sebou nechávají spoušť. Lidé utíkají, aby si zachránili život. Ti, kterým se to nepodaří, se stanou obětí davu jednoduše proto, že mu stáli v cestě. Jak se něco takového může stát, ptám se, zatímco se pokouším zmizet.Jako mnozí jiní jsem si i já nedávno koupil členskou knížku strany ZANU, jednoduše kvůli své ochraně.

Už slyším, jak říkáte: "Hanba." Pravda, ale měl jsem na výběr? Musím navštívit příbuzné na venkově a členská knížka se stala jakýmsi cestovním pasem, důležitou součástí balíčku první pomoci. Bojím se jen, že jsem koupí členství spolufinancoval násilnou volební kampaň ZANU. Není pochyb o tom, že volby byly zmanipulované. Přesto věřím, že odhodlání lidí zbavit se současného režimu, je silnější.

Britské Timesy přinášejí komentář s výmluvným názvem: Jestli má Saddám padnout, musí ho Bush strčit. Jeho autor v něm uvádí: Mnozí Evropané se domnívají, že se Washington zbláznil. Opojeni silou bomb se američtí vůdci rozhlížejí po světě a hledají darebáky, které by vyhodili do povětří. Paranoia mccartnyismu ožila. Kdo není ve válce se mnou, říká Bush, je vůči terorismu moc mírný.

Jestli Saddám opravdu může postavit do boje atomové zbraně nebo ne, se přesně neví. Přesto jedno je jisté: pokouší se o to. Už 10 milionů věnoval na získání atomových zbraní. Na rozdíl od dalších "teroristických" vůdců ze Sýrie, Libye a Iránu odmítl jakýkoliv kompromis, který by jeho lid vrátil do světového společenství. Nemyslím si, že by se Amerika zbláznila. Jen se jako jediný světový policista snaží vypořádat s těžkými zločinci.

Téměř 10 tisíc německých vojáků je v současnostni rozmístěno po celém světě. Jejich úkolem je bránit mír na Balkáně, bojovat s teroristy v Afghánistánu nebo na africkém rohu. Místo aby však byli pro svůj úkol co nejlépe vybaveni, byli ponecháni ve "štychu", napsal berlínský deník Morgenpost. Krátce po svém návratu z Kosova o tom vypověděl jeden z německých velitelů: "V jednotce panuje nejistota. Investice do lidí a materiálu jsou velmi omezené. Přes 70 procent vozidel jsou starší 30 let."

Vojáci vyslaní do zahraničí si navíc stěžují, že jejich šestiměsíční služba je velmi dlouhá a brzy po ní musejí nastoupit na další. Podle dokumentů Bundeswehru je to však proto, že po příliš krátkém nasazení v zahraničí přijedou vojáci rozmrzelí a svůj strach přenesou na své rodiny. Šokující výpověď o současném systému vysílání vojáků. Kdy konečně Schöderově vládě dojde, že vojáci potřebují nejlepší vybavení a morální podporu? Při oplakávání první oběti tohoto systému už bude pozdě.

Není to jen Severní Irsko, které málo věří britské vládě, napsal irský Belfast Telegraph. Příští pondělí vyjdou obyvatelé Gibraltaru do ulic, aby protestovali proti britsko-španělským jednáním. Obávají se totiž, že na nich padne rozhodné slovo o jejich budoucnosti. Už v roce 1967 v referendu o budoucnosti Gibraltaru dospěli obyvatelé k výsledku, který pro ulsterské unionisty zůstává snem.

Jen 44 z 12 tisíc voličů se vyjádřilo pro začlenění země do Španělska. Dnes už jim taková jednota chybí. "Anglie nebo Španělsko? Všichni jsme teď Evropani," říkají někteří z nich. Přesto nechtějí, aby se rozhodlo o nich bez nich. Uvědomují si navíc, že Británie dnes může získat víc z úzkého vztahu se Španělskem, než ze lpění na jedné ze svých posledních koloniálních strážních věží.