Zahraniční tisk o afghánských problémech

Dnešní zahraniční noviny upozorňují, že afghánské problémy dosud nejsou vyřešeny, že Rakousko a Temelín - protesty trvají, píší o Vladimíru Železném a Nově na Slovensku a ptají, zda chybí Slovákům česká odvaha.

Ruský deník Kommersant upozorňuje, že pádem Talibanu nejsou navzdory dosažené dohodě afghánské problémy ani zdaleka vyřešeny a že závažné otázky na své řešení teprve čekají. List v této souvislosti poukazuje na odmítavý postoj významného velitele Rašída Dostuma vůči dojednané dočasné vládě. Jeho hlavní výhradou je to, že uzbecká menšina v Afghánistánu má v nové vládě sice vlivné, zato pouze jediné křeslo.

"To je pro nás ponižující," prohlašuje Dostum a zároveň upírá dočasnému kabinetu právo rozhodovat o vývoji v oblastech, které jsou pod jeho - Dostumovou - kontrolou. Zrovna tam jsou totiž bohatá naleziště ropy a zemního plynu.

Nizozemský De Telegraaf k bonnské dohodě o Afghánistánu poznamenává, že je to pouze první krok na cestě k míru. Noví představitelé musí především dodržovat mír mezi sebou, jakmile ustanou mezinárodní mírové snahy. Skutečná práce musí teprve začít.

Teď je cesta volná pro velkou mezinárodní dárcovskou konferenci, která má zajistit prostředky na obnovu země a pro návrat uprchlíků. I jejich pomoci bude zapotřebí. Zároveň však musí pokračovat boj proti terorismu v Afghánistánu i mimo něj. Kapitulací Talibanu a dopadením bin Ládina to nemůže končit.

Konzervativní pařížský Le Figaro srovnává vývoj v Afghánistánu se situací na Blízkém východě.

Proti strategii Bílého domu v Afghánistánu se prakticky žádné hlasy neozvaly, protože to byla strategie vítězná. Klíčovým prvkem přitom současně bylo vyvinout alternativní a únosnou politiku vůči této zemi. Proč takto nelze postupovat i na Blízkém východě? táže se francouzský deník a pokračuje:

Boj proti terorismu palestinských organizací není boj proti národu. Je to politický boj. Stejně jako boj o Kábul a o Kandahár, který nebylo možné vyhrát bez Afghánců, nelze ani boj proti sebevrahům Hamásu a islámské "svaté válce" - džihádu - vyhrát bez Palestinců.

V rozhovoru pro víkendové vydání deníku Salzburger Nachrichten obhajuje rakouský kancléř Wolfgang Schüssel výsledky svých bruselských jednání s českým premiérem Milošem Zemanem jako úspěch celého Rakouska a vyjadřuje podiv nad domácí kritikou. Kancléř mj. poukazuje na to, že podle Zemana by nebylo možné obhájit úplné odstavení temelínské investice ve výši 40 miliard šilinků.

Současně Wolfgang Schüssel připomíná, že by Rakousko nemělo sázet na případnou změnu vlády v Praze. Uvádí, že problém Temelína posuzuje převážná většina českého obyvatelstva i poslanců stejně jako česká vláda. Rakouský kancléř dále upozornil, že další jednání o Temelínu už nebudou vedena na evropské úrovni, ale výhradně bilaterálně a nebudou spojována se vstupem do Evropské unie.

K takzvané "nulové variantě" požadované rakouskou opozicí a koaliční stranou Svobodných kancléř Schüssel poznamenal, že tato otázka už byla posouzena v rámci ekologické prověrky Temelína. Podle ní ekonomické přednosti uvedení elektrárny do provozu převyšují ekologické nevýhody. V souvislosti s připravovaným podpisovým referendem Svobodných a vetováním vstupu ČR do EU kancléř slíbil, že se tím parlament bude seriózně zabývat, že však vláda sází na jednání, nikoli na veto. Tento postoj se ani o milimetr nezměnil, uvádí v rozhovoru pro salzburský deník rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Slovenská sestra české televize NOVA se v plném lesku představí na jaře, informuje nejčtenější slovenský deník Nový čas. Zájem slovenských prominentů o její příští vliv na diváky je podle listu už teď pozoruhodný...Vladimír Železný s dobrými známostmi mezi slovenskými politiky, mj. i s premiérem Dzurindou..., přichází podnikat do země, kterou označil za "vysněnou". Zřejmě i tam zjistil, že se "železná" podnikatelská pravidla trochu liší od kázání o "férové hře".

V tomto přesvědčení Vladimíra Železného necelý rok před volbami utvrdil při posezení v kavárně i slovenský premiér, přestože by s ním z titulu své funkce neměl pít kávu ani náhodou. Druhý hrdina této "telenovely" flirtuje s médii a zejména se Železným otevřeněji: Vladimír Mečiar vítá konkurenční TV na Slovensku! Rok před volbami tak činí muž, který jako premiér obsadil svého času šestou příčku světového žebříčku nepřátel svobody projevu.

List Národná obroda si klade otázku, zda Slovákům v ekonomice nechybí česká odvaha. Deník uvádí, že Češi jsou na tom lépe ekonomicky, mají lepší platy a vyšší životní úroveň. Naposledy jsme si tento diametrální rozdíl mohli uvědomit při sledování zpráv z jistého malého moravského městečka, píše list: Tamní sklárny se rozhodly propustit 440 pracovníků. Na Slovensku nic neobvyklého. Ale Češi zareagovali prudce, a to natolik, že majitelé, kteří se rozhodli sklárnu zlikvidovat, museli přivolat policii, aby je ochránila před rozvášněným davem dělníků.

Slováci jsou podle citovaného listu národ pasivní. Zato Češi ukázali, že o svou věc, práci nebo názor dokáží bojovat, třeba i vlastním tělem. Naproti tomu na Slovensku postávají před zavřenými vraty nešťastní lidé a jediným objektem jejich agresivity se paradoxně stávají novináři a televizní štáby, kteří by zveřejněním situace mohli postiženým pomoci.