Zahraniční noviny o rakouském referendu

22. leden 2002

Zahraniční tisk se zabývá hlavně rakouským referendem o Temelínu, ale budeme se věnovat například i zajateckému táboru na Guantanamu, či německému volebnímu duelu Stoiber versus Schröder.

Temelín a výsledky podpisové petice krajně pravicové strany Svobodných vévodí jako téma na všech stránkách rakouského tisku. Ze všech komentářů vyplývá, že pro vládní koalici nastává těžké období.

Jaderné elektrárně Temelín věnují trvalou pozornost také německé noviny. Die Welt nebyl výjimkou. Už o víkendu přinesl rozhovor s Jörgem Haiderem, který obvinil premiéra Miloše Zemana, že je postkomunista a německé politiky nařkl ze zbabělosti. Dnes se Die Welt samozřejmě zabývá protitemelínskou peticí v Rakousku.

Situaci afghánských bojovníků zadržovaných na americké základně Guantanamo komentuje většina evropských deníků. Španělský El Mundo píše, že vojenská základna USA na Kubě připomíná bývalé mučírny ve východní Evropě v době studené války. V demokracii se nesluší držet zajatce v poutech na rukou i na nohou a se zavázanýma očima, nosem i ústy. Oficiální americká prohlášení nejsou dostatečně přesvědčivá a Spojené státy si tak samy kazí pověst.

Nizozemský De Volkskrant cituje vyjádření amerického ministra obrany Rumsfelda, že USA nemusí s afghánskými zajatci jednat podle zásad Ženevské konvence, protože nejde o válečné zajatce, nýbrž o "ilegální bojovníky." List dodává, že toto prohlášení je ovšem v rozporu se Ženevskou konvencí a dalšími dohodami.

Pentagon sám stanovil v roce 1997 směrnice o zacházení s vězni, které teď ministr Rumsfeld opomíjí. Pro USA je to trapná záležitost. Američané totiž nebojují jen proti terorismu, ale také za určité normy světové civilizace. Pokud americká vláda při jednání se zadrženými bude tyto normy porušovat, bude to značně kontraproduktivní.

Londýnský Financial Times hodnotí šance bavorského premiéra Edmunda Stoibera při volebním souboji s dosavadním kancléřem Gerhardem Schröderem: Edmund Stoiber si lepší start ani nemohl přát. Je teď v centru pozornosti německých médií. Tisk už se těší na boj dvou těžkých vah. Pro Stoibera je nejlepší zprávou fakt, že na hospodářské scéně má Schröder nulové naděje. Jeho rival Stoiber proto udělá z ekonomiky a vysoké nezaměstnanosti své hlavní volební téma.

Pokud však svalí za všechno odpovědnost na Schrödera, musí nabídnout přesvědčivé alternativy. Stoiber má teď šanci projevit svou liberální stránku. Levice ho totiž bude prezentovat jako nevypočitatelného "jestřába z provincie". Aby dokázal opak, musí si bavorský premiér získat podporu voličů pro široký národní program reforem.

Pařížský Le Figaro poznamenává k vývoji cen v Evropě po přechodu na euro: Zavedení eura se dobře zvládlo. Katastrofy se nekonaly, počáteční nejistoty jsou zapomenuty. Tu a tam se zjistilo, že ceny a tarify citelně stouply - v automatech, v určitých restauracích, ve videopůjčovnách nebo v automyčkách. Spotřebitel má dvě možnosti jak se bránit: jít ke konkurenci a být všímavý.

První případ zabraňuje vyhánění cen do výše, v druhém případě je zapotřebí seriózního cenového označení. Ve Francii stejně jako v dalších velkých zemích byla tvorba cen v minulém desetiletí rozhodujícím faktorem cenové stability. Volání po protiopatřeních jen proto, že šálek černé kávy teď o osm procent podražil, by byla chyba.

autoři: maw , Olga Jeřábková , dst , bum
Spustit audio