Zahraniční noviny o napětí na Blízkém východě

Evropské deníky obsáhle komentují stále vyostřenější situaci na Blízkém východě. Pařížský Le Figaro píše, že okamžik pravdy v tomto regionu se blíží. Ďábelský kruh palestinských atentátů a izraelských odvetných úderů nekončí, ale je patrné, že to nikam nevede. Izraelcům je jasné, že Ariel Šaron nemá žádnou strategii. Na druhé straně je cíl jednoznačný: Palestinský stát v hranicích z roku 1967.

Ještě není vše ztraceno, domnívá se deník Les Echos a připomíná nynější návštěvu egyptského prezidenta Mubaraka ve Washingtonu a chystanou, o víkendu zahajovanou cestu amerického viceprezidenta Cheyneyho do osmi arabských zemí. List očekává, že v důsledku toho se Palestinci a Izraelci opět brzy sejdou u jednacího stolu.

Italská Le Repubblica konstatuje, že Ariel Šaron prohrál a Jásir Arafat nevyhrál. Španělský El Periódico de Catalunya pak dodává, že izraelský premiér se svou tvrdou linií "tvrdě neuspěl". Kolik mrtvých bude ještě zapotřebí, než se Izraelci obrátí k Šaronovi zády a odpovědnost za vývoj na Blízkém východě převezmou USA, jak to od nich svět očekává?

Mír na Blízkém východě se blíží. V tomto duchu píší francouzské listy v souvislosti s návrhem Saúdské Arábie na řešení blízkovýchodního konfliktu. Více o tom náš zvláštní zpravodaj v zemi galského kohouta Jan Šmíd.

Švýcarský tisk obsáhle komentuje výsledky nedělního referenda o vstupu země do OSN. Ženevský Tages-Anzeiger napsal, že tím Švýcarsko prokázalo službu samo sobě. "Překonali jsme mýticky nadnesený postoj neutrality a uvolnili jsme si cestu k moderní zahraniční politice," píše list. Že byl výsledek hlasování těsný, nijak neudivuje. Klasická neutralita byla součástí švýcarského sebevnímání - a s tím se lidé jen těžko loučili. Ale většina řekla ANO nové realitě v globalizovaném světě. Studená válka tak skončila i ve Švýcarsku. Deník Berner Zeitung zaznamenal na venkově německy mluvícího Švýcarska jisté existenční obavy a strach z možných nevítaných změn po vstupu země do OSN. Svět je stále komplexnější a složitější a švýcarské vládnoucí vrstvě zjevně chybí věrohodnost lidem nové znejisťující změny racionálně vysvětlit a pomoci jim se v nich orientovat.

K etnickým a náboženským šarvátkám mezi hinduisty a muslimy v Indii, které si už vyžádaly stovky obětí, poznamenal norský Aftenposten, že ani bojovník za svobodu Mahátmá Gándhí nedokázal před půl stoletím při vzniku samostatného státu a jeho dělení zabránit ztrátě jednoho miliónu lidských životů. Od té doby incidenty vlastně nepřestaly. Pozoruhodný je však navzdory všemu přece jen vnitřní mír v této obrovské zemi, která v současné době prožívá hospodářský vzestup. Indická vláda teď musí dokázat, že je schopna udržet na uzdě i vlastní stoupence a zabránit honbě na lidi ve vlastní zemi.

List Mittelbayerische Zeitung uvažuje, zda byly bavorské komunální volby pro Edmunda Stoibera klíčovým hlasovacím testem pro volby celostátní či domácím politickým barometrem. Vítězství Schröderových sociálních demokratů v Bavorsku neznamená pro Stoibera ani prudký vzlet na cestě do Berlína, ani balvan hozený pod nohy. Spíše to znamená, že si bavorští voliči začali vybírat.