Zahraniční noviny o kultu osobnosti bin Ládina

Zahraniční tisk se dnes zabývá situací v Argentině, vyslovuje se k vývoji v Afghánistánu a kultu osobnosti bin Ládina, píše o tom, že umírněný islám zaslouží podporu a protiteroristických specialistech v německých letadlech.

Švýcarský deník Basler Zeitung poznamenává k vyhrocené vnitropolitické krizi ve 40milionové Argentině po rezignaci dočasného prezidenta Adolfa Rodrígeze Sáa pouhý týden po jeho jmenování jako nástupce jeho předchůdce Rúa. List mimojiné informuje, že teď by měl v čele státu podle argentinské ústavy stanout na dva dny předseda dolní komory Eduardo Camano, než parlament jmenuje nového prozatímního prezidenta, který pak musí do 90 dnů vyhlásit nové volby.

Úvodem jedno pozitivní konstatování: Pád Argentiny až na dno ukazuje, že politické instituce tohoto po léta nestabilního latinsko-amerického státu získaly přece jen jistou stabilitu. V každém případě nehraje dřívější mocenský faktor - armáda - v dané chvíli žádnou roli. A to je potěšitelné. Politická třída a především vláda však dělaly všechno pro to, aby po zkušenostech brutální vojenské diktatury v letech 1976-1983 s námahou získanou stabilitu opět vsadily do hry.

Namísto, aby bojovaly se zadlužením země a s hospodářskou krizí, projevila se zvláště v uplynulém týdnu nekoncepčnost a pouze výzvy "vydržet". Skutečnost, že dočasný, mezitím už zase odstoupivší prezident Rodrígez Sáa povolal do svého kabinetu osoby, které v minulosti kvůli korupci své funkce ztratily, je vskutku na pováženou.

Organizace spojených národů zatím nepřipustila pochybnosti o svém nároku vytvořit v Afghánistánu úspěšný model národního státu, což je zároveň i výzvou pro celý Západ, napsal německý deník Stuttgarter Zeitung. V dané chvíli se však Spojené státy zaměřují víc na boj s Usámou bin Ládinem a teroristy a méně na poválečné uspořádání Afghánistánu.

Po vítězství na bojištích však bude záležet i na Americe, aby započatou "vzorovou ukázku" dotáhla do konce a dokázala tak i dalším národům a zemím, že pouze vojenská síla nestačí. Po bombách a raketách teď potřebuje Afghánistán politickou perspektivu.

Moskevská Izvěstija komentují dohady kolem data nejnovějšího videozáznamu s poselstvím Usámy bin Ládina:

Teroristická organizace Al-Kaidá má možná v zásobě ještě několik dalších vieokazet, na nichž hovoří bin Ládin namísto "před dvěma" už prostě "před třemi měsíci" anebo "před půl rokem". Nepřítele je nutno zmást, dezinformovat, udržovat v trvalém napětí. A dokonce i kdyby se mezitím zmíněný šéfterorista už odebral k Alláhovi, musí pro Američany a také pro stoupence terorismu v arabském světě žít dál, de fakto věčně. Pro jedny jako symbol neodvratné odplaty, pro druhé jako znamení Svaté války.

Švýcarské noviny Berner Zeitung k osudu Usámy bin Ládina poznamenaly:

Je to rozhodně příliš silný kult osobnosti - nehledě na to, že Američané při svém pátrání po bin Ládinovi sotva dokáží odstranit pohoří v okolí afghánské pevnosti Tora Bora. Bin Ládín by neměl být hromosvodem americké pomsty, ani by se mu nemělo podařit stát se až do smrti takzvaně mučedníkem "své věci". Veřejná honička na nejhledanějšího teroristu světa, doprovázená neustále chaotickými, protikladnými informacemi a opakovaným tvrzením, že ho stejně jednou dostanou, pomáhá budovat bin Ládinův mýtus nezranitelnosti.

Britský Financial Times vyslovuje názor, že umírněné síly islámu je nutno podpořit - a dále uvádí:

Západní vlády by mohly přispět ke snížení napětí především v arabsko-izraelském konfliktu, píše list. Tento spor vyvolává radikalismus a islámisté jej pak snadno mohou vydávat za boj mezi islámem a Západem. Stejně důležité je vyvíjet tlak na spojence na Blízkém východě s cílem prosazovat reformy uvnitř těchto států. V tomto směru jsou vlády západních zemí až nápadně nečinné, například v oblasti lidských práv v Egyptě nebo v Saúdské Arábii.

Události 11. září naléhavě zvýraznily nutnost podpory umírněných sil islámu. Arabské vlády a Západ musí využít příležitosti a zahájit proces změn ve prospěch jak islámských, tak i západních společností. To je jediný účinný způsob, jediná cesta v boji s radikalismem.

Německý magazín Focus informoval, že v letadlech na linkách Lufthansy je v současné době přítomno asi 50 ozbrojených příšlušníků letecké bezpečnostní služby. Dvacet z nich přichází ze speciálních jednotek pohraniční stráže, třicet dalších bylo speciálně vyškoleno po teroristických útocích v USA po 11tém září. Celkem mají mít bezpečnostní složky na německých leteckých linkách 200 protiteroristických specialistů.

Doba se mění. Evropa s příchodem nového roku dostala společnou měnu EURO. Málo si ale vzpomene na jiný historický mezník v Německu. Právě před rokem, 2.ledna totiž mohly rozšířit jednotky Bundeswehru i ženy, které mohly sloužit u bojových jednotek. Z dnešního listu Berline Morgenpost cituje náš zpravodaj v Německu David Šťáhlavský.

0:00
/
0:00