Zahraniční listy o transportu zajatců na Kubu

Transport teroristů z Al-Kajdá na Kubu, Pragmatikové v Evropské unii na postupu, Euro posílilo unii politicky, Dánové a euro - to jsou hlavní titulky, které přináší pondělní zahraniční tisk.

Liberální britský "The Independent" poznamenává k zatčení domnělých členů teroristické organizace Al-Kajdá a jejich transportu na americkou základnu Guantanamo na Kubě. Není asi správné, když Spojené státy ve jménu hodnot současné civilizace vedou válku proti terorismu, v níž se tyto hodnoty diskreditují. Vojenské soudy smějí akceptovat "údaje z doslechu" jako důkazy, nemají žádné porotce a vyžadují jen dvoutřetinovou většinu souhlasu důstojníků, přestože trest smrti vyžaduje jednohlasost.

Žádný z takových procesů by pro občany USA nebyl přijatelný v souladu s ústavou. Tudíž by neměl být přijatelný pro nikoho... Pro účinné pokračování kampaně proti terorismu má zásadní význam to, aby se celosvětové spojenectví zachovalo. A to znamená, že je nutno uplatnit nejpřísnější měřítka spravedlnosti, píše britský "The Independent".

Nejen v Itálii zjevně ochablo v poslední době nadšení pro euro - jako by bylo náhle zapotřebí oddechové pauzy, napsal deník "Luxemburger Wort". Platí to zvláště pro "ty velké" - ve Francii a v Německu už vypukl volební boj, od Británie, kromě obranně-politické oblasti, nelze beztak čekat žádnou iniciativu. Španělsko teď převzalo předsednictví Evropské unie a premiéra Aznara lze klidně považovat za duševního spřízněnce Silvia Berlusconiho.

Tím tedy získávají bojovní euro-pragmatikové typu Berlusconiho v Evropě převahu. Sledují podobný sebevědomý národní kurs jako kdysi jejich vzor - bývalá britská premiéra baronka Margaret Thatcherová, soudí "Luxemburger Wort".

Reakce na politická "euro-divertimenta" v italské vládě, navazuje tematicky bruselský "De Standaard", váhání předsedy Evropské komise Romana Prodiho udržet si odstup a jeho poznámka o jakémsi "definitivním manželství" ukazují, jak se Unie zavedením eura náhle zpolitizovala. Současně lze však vycítit, jak nedokonalé jsou její dnešní struktury, aby takováto politická napětí dokázaly zachytit.

Dánský list "Politiken" se domnívá, že pro druhé referendum Dánů o připojení k euru je zatím brzy a že rychlé lidové hlasování o této otázce Dánsko poškodí. Oslabí údajně vliv země na spolupráci v rámci EU ve významnějších oblastech. Že o referendu uvažují Švédové, kdežto Tony Blair Británii teprve pomalu zahřívá, je přirozené. V žádné z obou zemí se dosud referendum nekonalo a obě mají tudíž stejný jednoznačný zájem na případné zavedení eura.

Prošlo teprve šstnáct měsíců od chvíle, kdy 53 procent Dánů navzdory všem dobrým argumentům řeklo euru NE. Než z demokratických hledisek dokážeme zodpovědět skutečnost, že znovu zatěžujeme voliče stejnou otázkou, musí nastat nová situace. To by byla v případě, kdyby Švédové nebo Britové řekli "ano" anebo kdyby došlo k reformě Unie. O které by se mimochodem také muselo hlasovat, uzavírá dánský "Politiken".

Na plátna polských kin vstoupil o tomto víkendu český film Musíme si pomáhat. V polském tisku se objevily první rozhovory s režísérem Janem Hřebejkem a články o samotném filmu. Z jednoho z nich cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.