Zadrženi podezřelí z útoku v Dagestánu

okolí místa výbuchu

Ruská federální bezpečnostní služba údajně zadržela několik podezřelých, kteří by mohli mít vztah ke čtvrtečnímu teroristickému útoku v dagestánském městě Kaspijsk. Následkům zranění zatím podlehli další lidé - atentát během oslav Dne osvobození si tak celkem vyžádal už 41 obětí.

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, v nemocnicích v Kaspijsku a Machačkale stále zůstává kolem 130 lidí, kteří při atentátu utrpěli zranění. Některé zraněné příslušníky vojenské hudby námořní pěchoty převáží letadlo do Rostova na Donu. Předběžné šetření údajně potvrdilo, že v centru Kaspijsku vybuchla protipěchotní mina.

Ruské zvláštní služby už také zveřejnily první jména podezřelých, kteří by mohli stát za tímto teroristickým útokem. Jedním z organizátorů akce prý měl být polní velitel se zkušenostmi z bojů v Čečensku Rapánní Chalilov, který poslal do Dagestánu operovat několik diverzních skupin.

Podle šéfa ruské federální bezpečnostní služby Nikolaje Patruševa bylo zadrženo několik podezřelých osob, které by mohly být zapleteny do včerejšího útoku a do dalších podobných akcí na území Dagestánu. Před odletem do Moskvy Patrušev nevyloučil, že teroristický útok v Kaspijsku může být důsledkem událostí v Čečensku. Přislíbil také, že po zadržení pachatelů přijde řada na i ty, kdo si útok objednali.