Začíná Pražské jaro. Nabídne na pět desítek vystoupení

01034001.jpeg

Přes 40 koncertů a dalších vystoupení má přinést letošní už 66. ročník hudebního festivalu Pražského jaro. Jedna z největších hudebních událostí roku začne večer v pražském Obecním domě. Jako tradičně je na programu zahajovacího koncertu symfonická báseň Má vlast od Bedřicha Smetany. Letos v podání v podání orchestru Pražské konzervatoře a dirigenta Jiřího Belohlávka.

„Koncept svěření této významné úlohy mladému ansáblu, složenému hlavně ze studentů a některých absolventů Pražské konzervatoře, je jasným gestem vážnosti a ocenění významu tohoto učiliště, které je jedno z nejstarších v Evropě,“ řekl Radiožurnálu Jiří Bělohlávek.

Na studenty padla volba hlavně proto, že Pražská konzervatoř letos slaví dvousté výročí svého založení.

Největší česká hudební přehlídka se koná od 12. května do 4. června a v nabídce má letos přes 40 koncertů a několik operních představení. Část představení už je vyprodaná, na další podle ředitele festivalu Romana Bělora zájemci lístky ještě seženou.

„Tentokrát měli lidé velký zájem o vystoupení Newyorských filharmoniků a oba koncerty Sanfranciského symfonického orchestru. Asi největší atak byl ale na závěrečný koncert Berlínských filharmoniků, protože jejich hostování v Praze je poměrně vzácné. A také to, že hrají právě Šestou symfonii Gustava Mahlera, je samozřejmě velmi zajímavé,“ přiblížil.

Tradice hudebního festivalu Pražské jaro vznikla v roce 1946. Lidé měli co slavit – rok od ukončení války a navíc na tento rok připadlo padesáté výročí založení České filharmonie. Letos budou posluchači usedat do koncertních sálů této akce už po šestašedesáté.