Začal platit nový nouzový stav. Vláda ho znovu vyhlásila na dalších 14 dní na žádost hejtmanů

15. únor 2021 07:44

Vláda v neděli na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Nový stav nouze potrvá do 28. února. Začal platit o nedělní půlnoci a navázal tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončil. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že podle analýzy kabinetu je postup v souladu s Ústavou. Podle některých právníků či šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) však Ústavu a Sněmovnu obchází.

„Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum nad politikařením,“ řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) a poděkoval i hejtmanům. Nový nouzový stav bude podle něj od půlnoci  vyhlášen na základě jiné skutkové podstaty, než současný stav platný do dnešní půlnoci.

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že postup vlády a vyhlášení nouzového je v souladu s Ústavou. Uvedla, že vše konzultovali s odborníky z ministerstva spravedlnosti, vnitra a dalšími.

V rámci nového nouzového stavu vláda vyhověla požadavku hejtmanům a nově má provoz úřadů fungovat podle běžných úředních hodin. Otevřou se výdajová okénka knihoven.

„V tuto chvíli se nic nemění pro podnikání,“ řekl ministr průmyslu obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že jedna změna se týká ubytovacích služeb. Nově budou umožněny i pro ty, kteří cestují za zdravotním účelem. 

Žádali všichni hejtmani

Všichni hejtmani, včetně pražského primátora, požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po dopoledním jednání s ministry. Po čtvrtečním nesouhlasu sněmovny s prodloužením dosavadního stavu nouze to podle Babiše byl jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti covidu-19. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady.

Hejtmani požadují po vládě změnu v některých opatřeních. Rozšířit by se měly úřední hodiny na úřadech, především by se ale od 1. března měly začít vracet děti do škol. Chtějí být také informování o pravidlech pro uvolňování v obchodech a službách.

Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS) v neděli  řekla, že chtějí, aby s nimi vláda každý týden vyhodnocovala epidemiologickou situaci a připravila harmonogram jednotlivých opatřeních.

Další podmínkou bylo i jednání vlády Andreje Babiše s opozicí. „Pan premiér by se měl sejít s opozicí v úterý a měl by s ní projednat tyto naše návrhy. I proto jsme rozhodli, že tu žádost o nouzový stav dáme na 14 dní,“ řekla Českému rozhlasu Mauritzová.

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) poděkovala Asociaci krajů za věcnou diskusi. „Vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího, než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž než opoziční poslanci v malostranských palácích,“ uvedla na twitteru.

S postupem, kdy hejtmani požádají o vyhlášení nouzového stavu za situace, kdy ho poslanci ve čtvrtek odmítli potvrdit, nesouhlasí šéf Senátu Miloš Vystrčil. V Ústavě je podle něj jasně stanovená odpovědnost vlády sněmovně a bezprostřední vyhlášení obdobného nouzového stavu by tak v situaci, kdy jeho pokračování odmítla, porušilo její kontrolní funkci. Podle Aleny Schillerové šéf Senátu Vystrčil vychází ze špatných podkladů. 

autor: jp | zdroje: iROZHLAS.cz , ČTK
Spustit audio

Nejnovější zprávy