Vyznání Hany Zagorové

4. září 2014

Ve středečním Nočním proudu 3. září uvítal Miloš Skalka dalšího ze série svých studiových hostů. Tentokrát přijala pozvání do noční diskotéky rodačka z Patřkovic u Ostravy Hana Zagorová, která má na trhu novinkové popšansonové album nazvané Vyznání. Hned v sobotu 6. září pak zpěvačka, herečka a textařka oslaví 68. narozeniny.

Interpretka a autorka v přípravě alba nic neuspěchala, neboť se na scénu vrací s novinkovým diskem po dlouhé sedmileté ediční pauze. Kolekce dvanácti silných písní spojuje to nejlepší z minula s novými nápady a novými autory.

Hana Zagorová na toto téma říká: „Jednoduše řečeno, pro nové album musí nazrát vhodný čas. Pokud má být výběr písní kvalitní, tak se nedají věci moc uspěchat. Také je velmi důležité, aby se jednotlivé skladby k sobě hodily. Výlety do jiných žánrů jsou sice fajn, ale nesmí jich být moc, aby celé album neposunuly jiným směrem, než zamýšlím.“

Dvanáct písní alba Vyznání nabízí různorodé hudební zpracování - od klavírních balad přes jemnou elektroniku až po účinné využití akustických nástrojů. Hudební producent Daniel Hádl sjednotil kompoziční východiska Petra Maláska, Jiřího Zmožka, Vítězslava Hádla, Karla Vágnera i své vlastní do kompaktní podoby, která umocňuje vyznění textových obrazů. Ty jsou v kategorii popového šansonu tradičně velice důležité, ať už si je napsala zpěvačka sama, nebo jí "vypomohli" Václav Kopta, Eduard Krečmar a po letité odmlce i Pavel Žák, či poprvé slovenský básník Lubomír Feldek, ovšem textující v češtině.

Zajímavostí jsou kompletně autorské písničky Radoslava Bangy a Jiřího Březíka či neobvyklý song Jiřího Hradila a Mardiho, tedy autorů zdánlivě zcela jiného hudebního ražení. K přitažlivému repertoáru Vyznání přispělo rovněž několik pečlivě vybraných cover verzí písní z Francie.

„Chuť jít do studia a začít nové album připravovat odstartovaly tentokrát také tři francouzské šansony, jež mě okouzlily natolik, že jsem si je sama otextovala,“ dodává zpěvačka.

Nové album Hany Zagorové není zatíženo honbou za krátkodechými hity. Možná právě proto je tu převaha písniček, které nejen plně obstojí ve srovnání s minulými úspěchy, ale navíc jsou vhodným posunem do současnosti. Prolnutí tradičních i nově získaných autorů dává Haně Zagorové šanci předvést to nejlepší, tedy melodicky atraktivní písně s důrazem na kvalitní texty, čímž se jí daří poutavě vykreslit osobité nálady jednotlivých melodií.

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.