Vyrazte na procházku po klíčových místech 28. října 1918

Před 100 lety, 28. října, na pozadí konce První světové války zanikla habsburská monarchie a vznikly nové, národní státy. Mezi nimi bylo Československo. Hlavní město Čechů hrálo v těchto dramatických dnech klíčovou úlohu.

„V Praze najdeme mnoho míst, bezprostředně spjatých se vznikem republiky. Asi nejvýznamnější je Obecním dům. Ne náhodou se náměstí před budovou jmenuje Náměstí Republiky. Již v lednu roku 1918 čeští a slovenští politici spolu se spisovateli vyhlásili Tříkrálovou deklaraci. V dubnu ve Smetanově síni přednesl Alois Jirásek národní přísahu československých spisovatelů. A jen o měsíc později se v Obecním domě konala konference utlačených národů Rakouska-Uherska,“ připomíná historička a odborná konzultantka Pražského informačního centra - Prague City Tourism Jaroslava Nováková jen některé z událostí, které mířily k vyhlášení Československa pěti českými a slovenskými politiky 28. října 2018.

28. října 1918 v ranních hodinách převzali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru Obilní ústav, který sídlil v novém Paláci Lucerna, aby zabránili odvozu obilí na frontu. Následně se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem. Desítky tisíc lidí zaplavili Václavské i Staroměstské náměstí. „Demonstrace byly ovšem spíše manifestačního charakteru, vyjadřovaly radost lidí z nové republiky. Bylo tam ovšem i velké odhodlání mladý stát se zbraněmi v rukách. Hlavním sídlem ozbrojených členů Sokola se stala kasárna Žofín,“ uzavírá prozatím Jaroslava Nováková.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová