Vrozený pokles očního víčka vede k problémům se zrakem. V motolské nemocnici ročně operují až 150 dětí s touto vadou

2. listopad 2022 09:00

S poklesem očního víčka se v Česku narodí až jedno procento dětí. V současnosti nejpoužívanější metodou je u těžších případů tzv. závěs víčka. Lékaři vadu odstraní pomocí fascie, tedy proužku tkáně z podkoží.

„Je to biokompatibilní materiál, což znamená, že je to snesitelné s lidským organismem. Je to taková velká zpevňující povázka na stehně. Připraví nám ji v proužcích a my si ji upravíme, podélně ji rozstřihneme a následně si ji provleču v podkoží speciálně vypreparovanými tunýlky a mělo by to být hotové,“ vysvětluje primář Oční kliniky dětí a dospělých Fakultní nemocnice Motol Milan Odehnal.

Malý Antonín s maminkou a primářem Oční kliniky dětí a dospělých Milanem Odehnalem

„Kolem půl roku jsme si dokonce mysleli, že je slepý,“ líčila mi krátce před operací maminka dvouapůlletého Antonína Dana Žabová. „Vůbec nereagoval na oční vjemy, pouze na zvuk. To levé očíčko už mu zůstalo takhle povislé, a když je unavený, tak si ho mne.“

Teď už ale leží malý pacient na operačním stole. „Tohle dítě už má na té straně, kde je pokles víčka, sníženou zrakovou ostrost. Ta operace, když má dobrý výsledek, tak je opravdu excelentní, jak z kosmetického, tak funkčního hlediska,“ říká operatér Milan Odehnal.

Fascii si operatéři upraví pro potřeby závěsu víčka. Podélně ji rozstřihnou a následně ji provlečou v podkoží speciálně vypreparovanými tunýlky a víčko ukotví

Pomocí jednotlivých řezů pak vytvoří v podkoží prostřednictvím tupých nůžek jakýsi tunel. „Nůžkami jsem to v podstatě vykutal jako horník, protáhl jsem fascii tím tunýlkem z víčka až k řezu v obočí. V tom podkoží se s tím dá dobře pohybovat. Na konečcích fascie udělám jakési uzlíčky, zabezpečím to celé stehem.“

Poslechněte si celou reportáž z operačního sálu.

Spustit audio

Související