Virtuální realita dobývá svět divadla, a to v podobě projektu Brejlando. Za netradičním zážitkem můžete zajít do vršovického Vzletu

13. září 2021

Virtuální biograf Brejlando je první stálý sál pro umělecký obsah v České republice. Po nasazení virtuálních brýlí čeká na diváka slovy nepopsatelný zážitek. Projekt vznikl spojením kulturního paláce Vzlet, kde je biograf umístěn, a společností Brainz Studios.

Brejlando si v kulturním paláci Vzlet ve Vršovicích mohou zájemci užít každý den kromě pondělí od 17 do 21 hodin. „Návštěvník přijde do Vzletu, vystoupá do nejvyššího poschodí a zde má možnost zakoupit si jednu z her, kterou mu přímo nastavíme do brýlí pro virtuální realitu. A pak si zde může sednout a užít zážitek, který trvá od jedné až do jedné a půl hodiny,“ vysvětluje Štěpán Kleník, spoluzakladatel Brainz Studios a jeden z tvůrců pojektu Brejlando.

Virtuální biograf Brejlando

Zájemci si mohou vybrat hru z repertoáru sedmi pražských divadel, která se zatím do projektu zapojila: divadla Minor, ABC, Vosto5, Divadla Na Zábradlí, Divadla pod Palmovkou, Divadla na Vinohradech a Divadla v Dlouhé.

Když byla během pandemie divadla zavřená, lidé si mohli nechat Brejlando přivézt kurýrem a virtuální inscenaci si užít u sebe doma. Využít této služby mohou i v současnosti.

Ve světě podle Kleníka podobné projekty již existují, ale žádný ve stejné podobě. „Ony existují formy záznamů divadelních her nebo koncertů, ale záznam znamená, že neměníte nic na stávající dramaturgii a scénáři a pouze tam položíte kameru a zaznamenáváte to, co můžou návštěvníci normálně vidět v divadle nebo na koncertě. Ale my jsme udělali reinscenaci. To znamená, že jsme opravdu upravili scénář, dobu, dialogy, scénu a všechno k tomu, aby vznikl nový zážitek, nový formát. Takže věříme, že jsme první na světě,“ dodává.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?