Vědci navrhli pro brouky malou videokameru, která umožní vidět svět z hmyzí perspektivy

23. červenec 2020

Ve filmu Ant-Man se může hlavní postava zmenšovat a cestovat díky létání na zádech hmyzu. Vědci z Washingtonské univerzity teď vyvinuli bezdrátovou kameru, která se připevní na záda brouka a umožní tak každému nahlížet na svět z hmyzí perspektivy.

Vytvořili jsme kamerový systém s nízkou spotřebou a hmotností, který dokáže zachytit úhel pohledu živého hmyzu nebo sloužit jako systém vidění u malých robotů. Jsme první, komu se to podařilo,“ říká autor projektu Shyam Gollakota. Běžné malé kamery, jako třeba ty v chytrých telefonech, spotřebují k zachycení fotografií značné množství energie, což v hmyzím měřítku nemůže fungovat. Kamery jsou sice lehké, ale baterie, které je pohání, nikoliv. Celý systém je pak pro hmyz příliš velký a těžký. Podobně jako kamery i zrak u zvířat vyžaduje hodně energie. Například moucha spotřebuje 10–20 procent na napájení mozku pro zpracování vizuálních informací. Aby docházelo k šetření energie, je ve složených očích některých much jen malá část s vysokým rozlišením, proto otáčí hlavu na místo, které chtějí vidět jasněji,“ popisuje spoluautor Sawyer Fuller.

Pro napodobení zvířecího vidění použili výzkumníci malou černobílou kameru s ultra nízkým výkonem pohybující se pomocí mechanického ramene přes zorné pole. Pohne se při aplikaci vysokého napětí a ovládána je přes Bluetooth z chytrého telefonu ze vzdálenosti až 120 metrů. Vědci připojili systém na dva druhy brouků – brouka s názvem Asbolus verrucosus a brouka z čeledi potemníkovitých. Oba druhy jsou ve Spojených státech rozšířené, a navíc dokážou běžně unést předměty těžší než půl gramu. Kamera má přitom jen 250 miligramů. Do našeho systému jsme přidali také akcelerometr, který zjišťuje, kdy se brouk hýbe, přístroj se zapne a fotí jen tehdy,“ vysvětluje další spoluautor Vikram Iyer.

Nový mini systém posloužil také pro sestrojení nejmenšího energeticky nezávislého robota s bezdrátovým viděním. Podle výzkumníků by tento kamerový systém mohl být využíván v biologii nebo třeba při objevování nových prostředí.

autor: jp | zdroje: Radio Wave , GoodNewsNetwork
Spustit audio

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku