Ve Vršovicích začal fungovat nízkoprahový klub pro ohrožené děti. Mohou si v něm zahrát hry nebo si nechat pomoci s domácími úkoly

16. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Didaktické pomůcky (ilustrační foto)

Žijí v nefunkčních a nízkopříjmových rodinách. Ohrožené děti tak často nemají hračky ani klid na domácí úkoly, se kterými jim navíc nemá kdo pomáhat. Právě tyto a další služby nabízí nový nízkoprahový klub Decima ve Vršovicích.

Nízkoprahový klub podporuje děti a mladistvé od 6 do19 let. Nachází se v areálu bývalé mateřské školy mezi Botičem a sportovišti Lokomotivy Vršovice. V celé Praze 10 dosud takový klub neexistoval.

Čtěte také

Venku se nachází fotbalové hřiště, uvnitř pak děti mohou využít stolní fotbal nebo boxovací pytel. „Snažíme se o to, aby děti a mladiství trávili čas aktivně a hlavně bezpečně. Můžou si tady vybrat nějakou sportovní aktivitu nebo výtvarnou aktivitu a pak tu máme i klidovou místnost,“ dodává vedoucí klubu Anna Švarcová. V té probíhá doučování nebo sociální poradenství.

Dětem nabízí různorodé aktivity

Pro děti je během týdne připraveno několik kroužků. Třeba v úterý mohou malovat, šít nebo něco vyrábět, ve středu je zase kroužek vaření a ve čtvrtek je na programu férový fotbal – pro holky a kluky jakéhokoliv věku, bez rozhodčího a s body přiřazovanými za fair play.

Děti si v klubu mohou půjčit i basketbalové míče nebo si zahrát ping pong. Jsou to ale především lákadla. „Prostřednictvím těch aktivit by nám mělo pomáhat s nimi budovat důvěrný vztah, tak abychom mohli navazovat v individuální práci a ty děti takzvaně tahat z průšvihů. Když se ocitnou na křižovatkách, na kterých si nevědí rady, tak tu pro ně může být kvalifikovaný sociální pracovník a parťák, který jim dokáže poradit,“ dodává koordinátor nízkoprahových klubů organizace YMCA Jakub Kulhánek.

autoři: Jaroslav Hroch , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?