Vánoční strom už stojí na Staroměstském náměstí. Dvaadvacetimetrový smrk se rozsvítí v sobotu

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy stojí od noci na úterý vánoční strom. Téměř tříhodinová přeprava dvaadvacetimetrového smrku ztepilého se obešla téměř bez komplikací. Technikům se následně podařilo strom bezpečně ukotvit. Nyní je potřeba vánoční strom ještě ozdobit. Poprvé se rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16.30.

Dvaadvacetimetrový smrk ztepilý přijel na Staroměstské náměstí krokem na speciálním tahači s plošinou. Téměř tříhodinová cesta z Milovic se obešla téměř bez komplikací.

„Až na Pařížskou ulici, kde neohleduplní řidiči ponechali přes zákaz zastavení nebo stání svá vozidla. Museli jsme mezi nimi s celou soupravou kličkovat,“ popisuje pro Radiožurnál vedoucí přepravy Martin Švestka.

Technici následně sundali provazy, které svazovaly větve a smrk z korby zvedli vysokým jeřábem.

„Následně ho na Staroměstském náměstí uložili do připraveného otvoru a následně ho firma ukotvila,“ dodává Švestka. Akci přihlíželi také policisté a hasiči.

A hned ráno začíná zdobení vánočního smrku. „Je to poměrně náročná práce, velmi časově náročná, z toho důvodu tady budou dvě plošiny, ze kterých budou strom zdobit čtyři dny a noci. Budou to desetitisíce světýlek, které se na něj musí navěsit. A téměř každá větev se obalí světelnými řetězy a ozdobami, aby strom mohl fungovat se zamýšlenou animací,“ přibližuje za organizátory vánočních trhů Petr Hozák.

Smrk pochází ze soukromé zahrady ze Semil, kde byl v neděli pokácen. Majitelka ho Pražanům věnovala, svými rozměry začal totiž ohrožovat přilehlou zástavbu.

A na Staroměstském náměstí budou i letos vánoční trhy. „Rozestavění stánků bude stejné nebo velmi podobné jako v minulých letech. Velkou změnou je to, že prošly poměrně zásadní renovací, takže vypadají moc hezky. Stánky máme tvořené takovými kontejnery a v každém je až šest prodejních míst. Kontejnerů bude osmnáct, pak to bude doplněno ještě menšími stánky. Dohromady zde bude kolem 90 prodejních míst,“ upřesňuje Hozák.

Slavnostní rozsvěcení pak bude v sobotu. „Bude to v 16.30. Nicméně Praha stejně jako v minulých letech přistoupila k tomu, že se to bude rozsvěcet několikrát za sebou. A aby to nerušilo celou hodinu, kdy odbívá orloj, tak to bude probíhat vždycky v půl. Na rozsvěcení vánočního stromečku se tak Pražané mohou přijít podívat také v 17.30, 18.30 a 19.30,“ vyjmenovává pražský radní Jan Chabr ze Spojených sil pro Prahu.

Smrk bude stát na náměstí až do Tří králů.

Spustit audio
autor: Martina Topinková | zdroj: iROZHLAS.cz