V pražské zoo mohou návštěvníci zahlédnout čtyřměsíční dvojčata pandy červené. Jde o vzácné přírůstky

8. říjen 2021

Dvojčata pandy červené se v zoo v Troji narodila vůbec poprvé. Mláďata, která jsou stará čtyři měsíce, jsou samec a samička. Návštěvníci je mohou spatřit ve venkovním výběhu u hlavního vchodu do areálu. Zoo o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

„Mláďata prospívají velmi dobře, při pohybu ve větvích jsou ještě občas neohrabaná, ale den ode dne se jejich motorika zlepšuje,“ uvedla vrchní chovatelka Denisa Zběhlíková.

Zatímco ještě v září se mláďata zdržovala v boudě, kam je jejich matka chodila kojit, nyní se už samostatně pohybují po venkovním výběhu. Tam je návštěvníci zoo mohou zahlédnout zvláště v ranních hodinách a kolem poledne. Mláďata sice jejich matka podle chovatelky nadále krmí, malé pandy už ale ochutnávají i bambus a speciální granule pro listožravce.

Rodiči pandích dvojčat jsou samice Regica a samec Pat. Zatímco třináctiletý Pat je už zkušeným otcem, pro dvouletou Regicu, která v pražské Troji žije od loňského roku, jsou to první potomci. Ve volné přírodě se o mláďata stará výhradně samice. Důvodem je to, že pandy červené žijí ve svém přirozeném prostředí převážně samotářsky. Samice rovněž pro své potomky připravuje hnízdo ve stromové dutině.

Pandy červené jsou ohroženým druhem

Pandy červené jsou podle zoo choulostivé šelmy, jejichž chov je náročný. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) se jedná o ohrožený druh.

Původním domovem pand jsou horské lesy a bambusové houštiny v Číně, Indii, Bhútánu a Barmě. Tamní lidé je loví pro maso a kožešinu, která například v čínském Jün-nanu symbolizuje šťastná manželství, a proto se z ní šijí čapky pro novomanžele. Tyto zhruba třiceticentimetrové a pětikilové savce ohrožuje rovněž úbytek jejich přirozeného prostředí.

zdroj: ČTK
Spustit audio