V pražské botanické zahradě je nejoblíbenější expozicí Japonská zahrada. Na podzim se celá rozzáří barvami, zve k návštěvě její ředitel

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ředitel Botanického zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý

Štěpánka Duchková si tentokrát do pořadu K věci pozvala ředitele Botanické zahrady Praha Bohumila Černého. Rozpovídal se o tom, co návštěvníky v zahradě na podzim čeká nebo jak chod zahrady ovlivnila koronavirová pandemie.

V aktuálním podzimním období stojí podle ředitele zahrady za návštěvu zejména Japonská zahrada, která je jednou z nejoblíbenějších expozic vůbec. „V tomto období je naprosto úžasná, jak se zbarví podzimními barvami. Je to paleta javorů dlanitolistých – jedna z největších sbírek, která rozzáří naprosto celou tuto část.“

Velmi oblíbený je podle něj také skleník Fata Morgana, ve kterém mohou návštěvníci slyšet kvákání malých pralesniček. Do neděle 10. října v něm probíhá výstava orchidejí. „Je zaměřena na velmi vzdálené rostliny, přímo z Ekvádoru, kam jsme před třemi lety uspořádali cestu za účelem sběru rostlin přímo z přírody – to jsou pro nás ty úplně nejcennější. Celá výstava hýří všemi barvami, tak aby to nabudilo atmosféru Peru a Ekvádoru,“ říká ředitel zahrady a dodává, že návštěvníci na výstavě uvidí i malé autentické tržiště.

Ve skleníku Fata Morgana v Troji je jako v Jižní Americe. Koná se tam výstava Orchideje – miniatury a giganti Ekvádoru

Botanická zahrada Praha v říjnu chystá i dýňový podzim s víkendovými programy pro celou rodinu. „Ať už se to týká dlabání dýní, různých pochutin z dýní, prostě to, co by každého v tomto počasí a podzimním období zaujalo.“

Co je v botanické zahradě nového?

Botanická zahrada v Praze využila období pandemie, kdy se musela pro návštěvníky uzavřít, k rekonstrukcím řady expozic a různým stavebním pracím. „Třeba je kompletně dostavěná zálivková voda z Vltavy. Co nevidět budeme zalévat ekologickou a levnější vodou z Vltavy. Nebo je také dostavěný náš nový prostor pod skleníkem Fata Morgana. A teď připravujeme nový výstavní pavilon,“ vyjmenovává ředitel zahrady.

S novým pavilonem se mohou návštěvníci setkat v jižní části – v Ornamentální zahradě. „Je to budova, která bude jednak výstavní a současně to bude také vzdělávací prostor – takové environmentální centrum, kde bude probíhat řada workshopů nebo třeba mikroskopování pro rodiny s dětmi – prožít svět botanické zahrady pod lupou,“ upřesňuje Bohumil Černý.

Co obnáší zazimování botanické zahrady? Kolik zahradníků se o zahradu stará a jak je to náročné? Poslechněte si celý rozhovor Štěpánky Duchkové s ředitelem Botanické zahrady Praha – i o tom byla řeč.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...