V centru Prahy začala venkovní výstava o cenzuře a manipulaci. Připravila ji Česká tisková kancelář

15. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava Nežádoucí okamžiky

Fotografie, ze kterých zmizeli někteří z portrétovaných, snímky zachycující přípravu obyvatel na možný válečný útok nebo fotografie, které doboví cenzoři vůbec nedovolili zveřejnit. To vše ukazuje výstava s názvem Nežádoucí okamžiky.

Výstavu, která je přístupná v ulici Na Příkopě, připravila Česká tisková kancelář. O výběru fotografií mluvil s Radkou Markovou, šéfredaktorkou zpravodajství, Václav Müller.

„My jsme dohledávali nejenom fotky, které byly původní, abychom mohli srovnat fotky před zásahem a po zásahu,“ popisuje Radka Marková. „Výstava mapuje manipulaci a i cenzuru, což je také druh manipulace.“

Výstava Nežádoucí okamžiky

Na fotografiích můžete vidět například soukromou fotku Václava Havla těsně po ranní koupeli. „Václav Havel na jaře v roce 1990 umožnil fotografům ČTK nahlédnout do svého soukromí a vznikla v té době velmi populární fotografie, na které je Václav Havel rozcuchaný, drží hrníček, pije ranní kafe. Tehdy ta fotka visela úplně všude, to si vystřihovali lidé, lepily si to pokladní k pokladně, protože to bylo úplně něco jiného, co do té doby lidi neznali.“

Výstava fotografií Nežádoucí okamžiky je přístupná v ulici Na Příkopě do 14. února.

autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.