Týden opravdových plen nabádá k ekologičtějšímu rodičovství

16. květen 2011

Především pro rodiče, kteří se rozhodují mezi používáním jednorázových, nebo látkových plen, začíná osvětová propagační kampaň Týden opravdových plen. Zastánci látkových plen se snaží ukázat, že jsou dnes daleko pohodlnější a praktičtější než dříve.

"Dnešní látkové pleny vypadají jinak, než vypadaly plenky, když my jsme byli malí," dodává Irena Vacková ze společnosti Rosa. "Jsou z různých materiálů, jsou anatomicky tvarované, vypadají jako kalhotky, není s nimi taková práce, jsou šetrnější pro přírodu i pro zdraví dítěte." Těch, kteří používají látkové pleny, přibývá, jednorázové však stále převažují. Podle Vackové je rodiče kupují pod vlivem obrovské reklamy.

"Ale v posledních letech jsme zaznamenali velký trend v látkových plenkách, protože maminky zjistily, že jsou opravdu líbivé, hezké a pohodlné. Začaly používat látkové plenky různých barev, designů a značek a je to, dá se říct, taková móda."

Týden opravdových plen má seznámit rodiče malých dětí s obsáhlým sortimentem látkových plen a vyvrátit některé mýty. "Třeba že jsou látkové pleny mnohem pracnější nebo že nejsou tak hygienické, že protékají a podobně," uvádí Vacková.

Kampaň chce také nabídnout alternativu maminkám, které přemýšlejí, jestli jsou jednorázové plenky pro zdraví dítěte vhodné a jestli jsou vhodné pro přírodu.

autoři: nib , Lucie Maňourová
Spustit audio