Thom Artway: Chci, aby mi víc lidí rozumělo, proto jsem si řekl, že teď budu tvořit jenom v češtině
Hostem v našem studiu byl naposledy v roce 2019, od té doby se toho u něj dost změnilo. Písničkář a skladatel Thom Artway se stihl oženit, chystá třetí desku a začal psát a zpívat v češtině. O tom všem si povídal s Lenkou Vahalovou.
Na své třetí desce teprve pracuje, ale v dubnu spatřil světlo světa nový singl Buď se mnou, ve kterém kromě češtiny překvapil i tancem. „Nejsem tanečník, ale poslední měsíc jsem se trochu roztančil. Ondra (Kudyn), který to režíroval, mi našel super choreografku. Naučila mě nějaké základy, protože já jsem nechodil ani do tanečních. A strašně mě to bavilo, každý den jsem trénoval před zrcadlem. Ani to nebyly složité pohyby, ale abych nebyl dřevěný. Je to rozhodně skvěle postříhaný klip,“ směje se Thom.
Koketování s češtinou
Nové album by prý mělo být celé v češtině, dříve by ho to vůbec nenapadlo, protože v angličtině se cítí dobře, ale věci se mění. „Jezdíme nejvíc po koncertech v Česku a většina těch lidí nerozumí, o čem zpíváme. A mě to začalo vrtat hlavou. Ne, že bych to předtím nevěděl, ale začal jsem si to víc uvědomovat a začalo mi to víc vadit. Chci, aby mi víc lidí rozumělo. A další věci, třeba poslouchám víc české hudby, taky chci, aby mi mamka konečně rozuměla. Takže jsem na to trochu změnil názor, teď jsem si řekl, že budu tvořit jenom v češtině.“
Pandemie koronaviru i jemu na chvíli zastavila profesní život. Jak trávil čas, kdy nemohl koncertovat? „Chodil jsem pomáhat na stavbu tchánovi, který má firmu. Tam jsem byl dva měsíce, měl jsem fyzický pohyb a placenou práci. A ve druhé vlně jsem chvilku jezdil a rozvážel jídlo. Potřeboval jsem přijít na jiné myšlenky a to byl skvělý způsob, bylo to super.“
14. května se v Riegrových sadech koná koncert, kterým Český rozhlas oslaví 99 let. Jedním z hlavních účinkujících je právě Thom Artway.
Kde jinde bude v nejbližší době koncertovat? Účastnil se také Songwriting campu, co přesně je to za akci? Jak skládá písničky? A v čem se liší zpívání v angličtině a češtině? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...