Světové melodie v podání Felixe Slováčka

15. leden 2015

V čase mezi 23. hodinou a půlnocí uvítal Miloš Skalka ve středečním Nočním proudu dalšího studiového hosta. Pozvání k nočnímu proudění tentokrát přijal klarinetista, saxofonista, skladatel a dirigent Felix Slováček, který na sklonku uplynulého roku křtil hned dvě alba. Jednak vlastní sólovku světoznámých melodií nazvanou prozaicky World Melodies, jednak album Ladi Kerndla nazvané That Face, na kterém zpěváka doprovází Slováčkův big band.

Zlínský rodák Felix Slováček, vlastním jménem Antonín (narozen 23. května 1943), se kromě působení v oblasti populární hudby uplatňuje rovněž jako interpret klasického klarinetového repertoáru. Jeho manželkou je herečka, zpěvačka a moderátorka Dagmar Patrasová. Dcera z prvního manželství René Slováčková je herečka.

Felix Slováček působil v Orchestru Karla Vlacha, byl dlouholetým sólistou Orchestru Ladislava Štaidla (1969-1986) a poté se stal šéfdirigentem Tanečního orchestru Československého rozhlasu. Dnes řídí svůj vlastní big band. Vystupoval s mnoha dalšími kapelami (mj. Big Band Gustava Broma, RIAS Radio Big Band, Big Band Radio Copenhagen, WDR Big Band Köln).

Miloš Skalka a Felix Slováček

Jako interpret vážné hudby vystupoval Felix Slováček s mnohými známými hudebními tělesy v Čechách i v zahraničí, spolupracoval například s European Community Chamber Orchestra, Slovenskou filharmonií, Drážďanskou filharmonií či Symfonickým orchestrem hesenského rozhlasu.

Felix Slováček má na kontě více než pět stovek nahraných titulů a téměř dva miliony prodaných zvukových nosičů. Nové sólové album World Melodies přináší nahrávky čtrnácti světoznámých skladeb, jež pro sólistu Felixe Slováčka (saxofon, klarinet) aranžoval Vladimír Popelka, který také v karlínském rozhlasovém Studiu A řídil Orchestr Golden Strings. V soupisce skladatelů najdeme jména jako Giacomo Puccini, Gaetano Donizetti, Jacques Offenbach, Franz Schubert, Giuseppe Verdi, Nikolaj Rimskij Korsakov či Petr Iljič Čajkovskij.

That Face Ladi Kerndla

Disk nazvaný That Face přináší v podání Ladi Kerndla a Big bandu Felixe Slováčka vesměs jazzově zabarvené standardy (mj. C´est si bon, Choo-choo boogie, Teach me tonight, Besame mucho, They can´t take that away from me), nechybí však ani všeobjímající balada Lionela Ritchieho Hello či nádherná milostná píseň Billyho Prestona You Are So Beautiful, kterou celosvětově proslavil nedávno zesnulý Joe Cocker.

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.