Stavební úpravy zajistí rozvoj pražských náplavek. Letos sem opět můžete vyrazit za kulturou i odpočinkem

13. leden 2022

I letos budou mít lidé v Praze na náplavkách u Vltavy velký výběr nejrůznějších kulturních nebo gastronomických akcí. Pražský magistrát jedná třeba o velkých výstavách Galerie hlavního města Prahy nebo částech festivalu Signal Fest nebo Designblok. Hlavní program na obou nábřežích má začít na jaře. Kromě návštěvníků se ale na náplavky chystají letos také dělníci.

Čtěte také

Už vloni začali s inženýrskými pracemi na obou nábřežích, vysvětluje správce náplavek Dušan Sahula: „Musíme dokončit zasíťování Rašínova a Dvořákova nábřeží, směřujeme k tomu, aby ta náplavka byla po technologické stránce připravená pro konání velkých akcí, pro plavidla, aby tady byla dostatečná kapacita elektrického proudu.“

Elektřinu by potom kromě provozovatelů kobek mohla využívat i plavidla na ekologické pohony. Pro kapitány lodí město připravilo zvláštní aplikaci, která jim umožní si zarezervovat kotevní místo. Na náplavky mají letos přibýt také nové koše, lavičky nebo třeba pítka. Program na náplavkách i přímo ve zrekonstruovaných kobkách má pak fungovat jako celek.

Oživení Dvořákova nábřeží a úpravy na smíchovské straně Vltavy

„Ten plán je mít náplavku klidnější, bezpečnější a kulturnější, nemá být jen o velkých akcích, ale spíš komornějších. I o propojení náplavky mezi sebou, aby nefungovalo zvlášť Rašínovo nábřeží a zvlášť Dvořákovo nábřeží. Ta náplavka pokračuje vlastně od hotelu InterContinental a dále, tam bychom byli rádi, abychom dostali také nějaký společenský a kulturní život,“ přibližuje radní pro majetek Jan Chabr ze Spojených sil pro Prahu.

Magistrát ukázal novinářům první kobku na pražské náplavce

Město jedná také o obnově nepoužívané historické cesty na Dvořákovo nábřeží. „S tím, že by se zpřístupnil historický průchod, který vede mezi InterContinentalem a Nemocnicí Na Františku, vlastně byste měli skrze parčík, který se tam bude otevírat, umožněný průchod ze Staroměstského náměstí přímo na náplavku.“ Přístupný by podle Chabra mohl být v příštím nebo přespříštím roce.

Do budoucna jsou pak v plánu i rozsáhlé stavební úpravy na smíchovské straně Vltavy, doplňuje Dušan Sahula: „Cílem revitalizace je, že by se ta náplavka měla zvednout, protože ta její výška je nižší než u ostatních náplavek. Je tam prostor vlastně v patě Palackého mostu, který by se dal využít na kavárnu, nějaké zázemí, mohla by tam vzniknout nějaká pobřežní lavice.“ Podrobnosti vzejdou z vypsané architektonické soutěže. Letošní sezona na pražských náplavkách má začít v dubnu Velikonočními slavnostmi.

Spustit audio